Logo Staples

Latem wydajność pracy spada o 20%: dowiedz się, jak walczyć z upałem

Udostępnij:
  • Staples_article

Jeżeli nie przystosujesz się do zmian pór roku, przekonasz się, jak duży wpływ ma to na wydajność pracy w biurze. Lato jest takim okresem, w którym firmy notują znaczny spadek wydajności. Wynika to z wpływu wzrostu temperatur na osoby pracujące w zamkniętej przestrzeni biurowej.

Badania pokazują, że jest to stały problem. Z nadejściem lata wydajność pracy spada o 20%, a skłonność do dekoncentracji zwiększa się nawet o 45%. Brak kontroli nad temperaturą przekłada się na nieprzyjazne miejsce pracy, co odbija się na wydajności i morale pracowników.

Przekształcenie systemu pracy w firmie i aranżacja wygodnego biura pomogą ci się w radzeniu sobie ze zmianami pór roku. Oto kilka sposobów, które pozwolą przygotować się na nadejście lata i umożliwią sprawną pracę podczas upałów. 

 

1.     Chłód w miejscu pracy

Duszne i gorące pomieszczenia potrafią stać się nie do zniesienia. Nie tylko zmniejszają wydajność pracy, ale stanowią też źródło zagrożeń. Niedawno przeprowadzona ankieta wykazała, że 50% przestrzeni biurowych jest uznawanych za pomieszczenia zbyt ciepłe. Nie ma jeszcze w Polsce przepisu ustalającego dopuszczalny górny limit temperatur, tym niemniej zapewnienie bezpiecznego miejsca do pracy należy do obowiązków każdego pracodawcy. Istnieje zauważalny wzrost zachorowań pracowników w miesiącach letnich, co może mieć związek z gwałtownymi zmianami temperatur i chorobami wynikającymi z nadmiernej ciepłoty. 

Jeżeli twoje biuro nie jest wyposażone w klimatyzację, a szukasz sposobów na komfortową pracę podczas upałów, pomyśl o zakupie wentylatorów. Zobaczysz, jak bardzo zwiększą się wydajność i poczucie komfortu pracowników.

Rozluźnienie zasad dotyczących ubioru również może poprawić komfort pracy. Praca w upale w stroju formalnym potrafi być sporą niedogodnością, stąd możliwość założenia luźniejszego, bardziej przewiewnego ubrania obniży temperaturę ciała i zwiększy wydajność pracy.  

 

2.     Zadbaj o duże ilości wody

Codzienne picie zalecanych ilości wody warto praktykować przez cały rok. Ale jest to szczególnie ważne w miesiącach letnich, gdy temperatury znacznie rosną.

Objawy odwodnienia wahają się od zawrotów po bóle głowy i mogą powodować wzrost zachorowań wśród personelu, co bezpośrednio przekłada się na niższą wydajność i brak odpowiednich zasobów do pracy. Pamiętaj, aby w biurze stała odpowiednia liczba automatów z wodą, dzięki czemu właściwe nawodnienie organizmu nie będzie dla pracowników problemem. 

 

3.     Korzyści i nagrody 

Nie koncentruj się wyłącznie na pracy, ponieważ w ten sposób wręcz gwarantujesz sobie spadek wydajności, a nie wzrost. Poświęć czas na zorganizowanie wydarzenia dla personelu, zarówno na początku, jak i na koniec lata.

Istnieje mnóstwo sposobów angażowania pracowników i zacieśniania wzajemnych relacji. Zacznij sezon letni od dnia relaksu lub wyjazdu. Gdy nadejdzie jesień, urządź imprezę z okazji końca lata. Jeżeli pracownicy będą wyczekiwać takich wydarzeń, łatwiej im będzie się uporać z „depresją pourlopową”, a jednocześnie podniesie się ich wydajność. 

 

4.     Zachęcaj do przerw 

Nakłaniaj personel do robienia przerw w ciągu dnia. W ten sposób zadbasz o to, aby nikt nie był przemęczony, i stworzysz okazję do „naładowania akumulatorów”. Pracownicy o świeżych umysłach dysponują większą motywacją i są bardziej kreatywni. 

 

5.     elastyczność

Siedzenie w klimatyzowanym biurze podczas fali upałów może być źródłem frustracji. Warto się skonsultować z działem HR, aby pomyśleć o bardziej elastycznym systemie pracy. Pozwól wyjść pracownikom wcześniej, aby poprawić ich morale i zapewnić lepszą równowagę pomiędzy pracą a życiem osobistym.

Elastyczny czas pracy latem to nie tylko większa motywacja personelu, to również większe bezpieczeństwo podczas dojazdu do pracy. Dojazd do pracy poza godzinami szczytu pomaga unikać wysokich temperatur, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia, zwłaszcza w komunikacji publicznej.

Uporaj się z letnim spowolnieniem, wprowadzając strategię pracy na ten okres. Jeżeli przygotujesz się na upały i wprowadzisz bardziej elastyczne podejście do pracy, twoje biuro może zaliczyć okres letni do najbardziej dynamicznych.

Więcej o tym, jak podnieść poziom zadowolenia i wydajności pracowników, znajdziesz w naszym magazynie Vantage Point dostępnym do pobrania.

Udostępnij:

Czytaj dalej

Kontakt
close

Porozmawiajmy osobiście

Skontaktuj się z przedstawicielem Staples, dzwoniąc na numer:

(58) 781 52 00

Możesz również wypełnić poniższy formularz, a wkrótce skontaktuje się z Tobą jeden z naszych przedstawicieli.

Get help PL

Form