Logo Staples

Czy kawa poprawia wydajność pracy w firmie?

Udostępnij:
  • Staples_article

Wygląda na to, że picie kawy korzystnie wpływa na koncentrację pracowników, a nawet na ich zdrowie. Stały zapas kawy pomaga w wypracowaniu mocnej marki przedsiębiorstwa. 

Pozytywne efekty działania kawy znane są wszystkim tym, którzy sięgają po nią każdego dnia. Od pierwszego łyku z samego rana, po zastrzyk energii po południu, dobra kawa podtrzymuje bystrość umysłu i wspomaga procesy pamięciowe, pomaga w podejmowaniu decyzji i poprawia kondycję. Być może właśnie dlatego filiżanka dobrej kawy jest tak ważna dla pracowników, niezależnie od branży i skali działalności firmy. To również wyjaśnia, dlaczego wielu pracodawców ma jej pod dostatkiem, zwłaszcza gdy atmosfera w pracy podupada.

Badania przeprowadzone przez Honest Coffees wykazały, że osoby pijące co najmniej dwie filiżanki dziennie chętniej zostaną godzinę dłużej w pracy niż osoby, które nie piją kawy (stosunek 20% do 8,5%). Te same badania wykazały, że 16% osób pijących kawę uważa, że bardziej skupia się w ten sposób na pracy. 

Niezależnie od tego, czy mówimy o kawie filtrowanej, z certyfikatem Fair Trade, w kapsułkach czy organicznej, każda firma wypracowuje swój sposób jej spożywania. Podobnie jak ergonomiczne krzesła, najnowsza technologia i wszechobecne syfony z wodą, kawa jest symbolem nowoczesnego biura, bez którego nie możemy się obejść. W jaki sposób dobra kawa pozytywnie wpływa na działalność firmy i czy większe zyski to nie przypadkiem jeden ze skutków ubocznych?

Jednym z najbardziej bezpośrednich skutków darmowego dostępu do smacznej kawy w firmie jest większe morale pracowników. Stały zapas kawy jest równie istotny co elastyczny czas pracy lub hojne premie na gwiazdkę: w ten sposób pracownicy czują się doceniani. Ten drobny gest podkreśla, jak ważna jest ich praca i że chcesz dbać o ich potrzeby.

Można wręcz stwierdzić, że zaopatrując swój personel w kawę, aktywnie dbasz o ich zdrowie. Badania wykazały, że kawa chroni przed chorobą Parkinsona i obniża ryzyko zachorowań na chorobę Alzheimera. Ponadto osoby pijące kawę w liczbie od 3 do 5 filiżanek dziennie rzadziej zapadają na choroby sercaniż osoby, które jej nie piją. Kawa poprawia również zdrowie psychiczne. Dziesięcioletnie badania prowadzone z udziałem ponad 90 000 pielęgniarek wykazały, że ryzyko zachorowanie na depresję było mniejsze u osób regularnie pijących kawę. 

Dzienne spożycie kawy na osobę, w filiżankach, wg serwisu euromonitor.com

Mniej znaną zaletą picia kawy jest dostarczanie w ten sposób niewielkiej dawki błonnika, składnika niezbędnego dla zdrowego układu trawiennego. Właściwości zdrowotne kawy mogą się przełożyć na mniejszą liczbę zwolnień lekarskich i większe zadowolenie oraz lepszą wydajność pracowników. 

Oprócz pozytywnego wpływu na zdrowie badania wykazały duży wpływ kofeiny na poprawę procesów pamięciowych, co dla pracowników oznacza same korzyści. W ramach jednego z badań wybrano grupę osób, które nie piją kawy, po czym poproszono ich o zapamiętanie serii obrazów. Po ich obejrzeniu uczestnicy otrzymali pigułkę z 200 mg kofeiny (przybliżona zawartość jednej filiżanki) lub tabletkę placebo. Następnego dnia uczestnicy dostali kolejny zestaw obrazów. Część z nich widzieli wcześniej, pozostałe były nowe, ale dość podobne do pierwszej serii. Uczestnicy zostali poproszeni o wybór tych obrazów, które już widzieli. Okazało się, że osoby, które otrzymały kofeinę, częściej prawidłowo odróżniały nowe obrazy od tych z pierwszego dnia.

Koniec końców, warto mieć zapas kawy dla swoich pracowników, aby pomóc im realizować codzienne zadania i dbać o ich zdrowie w dalszej perspektywie. Sprawa może wydawać się błaha, niemniej jednak kofeina potrafi być bardzo istotnym składnikiem życia firmy. Kawa poprawia morale i pozytywnie wpływa na zdrowie pracowników, dzięki czemu cały personel codziennie wykorzystuje swój potencjał.

Zapoznaj się z naszą ofertą kaw i innych produktów, odwiedzając stronę dotyczącą żywności i rozwiązań dla pomieszczeń socjalnych, gdzie znajdziesz szczegóły na temat oferowanego przez nas asortymentu. Z tej strony możesz również pobrać nasze czasopismo Vantage Point, w którym omawiamy sposoby na zwiększenie zadowolenia i produktywności pracowników.

Udostępnij:

Czytaj dalej

Kontakt
close

Porozmawiajmy osobiście

Skontaktuj się z przedstawicielem Staples, dzwoniąc na numer:

(58) 781 52 00

Możesz również wypełnić poniższy formularz, a wkrótce skontaktuje się z Tobą jeden z naszych przedstawicieli.

Get help PL

Form