Logo Staples

Sześć skutecznych sposobów na własną ekologiczną firmę

Udostępnij:
  • Staples_article

W tym momencie zrównoważony rozwój to nie kwestia upodobań czy korzyści płynących z dobrego PRu. Zmiana nastawienia opinii publicznej i ewolucja rządowej legislacji sprawiły, że ekologia w firmie stała się znaczącym czynnikiem również pod względem komercyjnym. Oto sześć sposobów na zrównoważony rozwój, tak aby był dla Twojej firmy czymś więcej niż tanim sloganem:

1. Lepszy wizerunek marki i przewaga nad konkurencją
Badania Natural Marketing Institute, firmy konsultingowej, która działa w ponad 30 krajach, wykazały, że 58% konsumentów woli produkty i usługi firm, które zwracają uwagę na kwestie ekologiczne i społeczne. To samo badanie wskazało również, że nabywcy mogą zapłacić nawet 20% więcej za ekologiczne produkty i usługi. 

2. Mniejsze koszty i większa wydajność
Wiele firm zwiększyło wydajność po wdrożeniu bardziej ekologicznych praktyk. Ma to sens, gdy myślimy o oszczędzaniu i lepszym wykorzystaniu zasobów, tak aby usprawnić działalność firmy i zmniejszyć jej koszty.

3. Lepsze źródła dochodów i kondycja finansowa
Analitycy finansowi i inwestycyjni zdają sobie sprawę, że plany oszczędnościowe w zakresie energii i ograniczenia wpływu na środowisko stanowią bardzo ważne kryterium oceny firm. Analiza przeprowadzona przez firmę Goldman Sachs wykazała, że liderzy polityki ekologicznej, społecznej i prawnej z sześciu różnych branży prześcignęli resztę stawki. W jeszcze innym badaniu opartym na CFO Research poddano sondażowi 175 dyrektorów finansowych, a więcej niż połowa z nich była zdania, że ich firma zwiększy zyski, podejmując zauważalne inicjatywy zrównoważonego rozwoju.

4. Lepsze przygotowanie na przyszłe zmiany legislacyjne i koszty
W raporcie firmy Ernst and Young The Top 10 Business Risks for Business podkreślono potrzebę przygotowań do zaostrzenia regulacji prawnych dotyczących środowiska oraz do wzrostu cen energii. Już w roku 2020 firmy będą musiały zgodnie z prawem obniżyć emisję gazów cieplarnianych o 25%. Wartość ta wzrośnie do 50-80% do roku 2050. Wpłynie to zarówno na dostępność, jak i cenę energii, która w przeciągu najbliższych 10 lat może ulec podwojeniu.

5. Łatwiejsza rekrutacja wykwalifikowanych pracowników i mniejszy odpływ ludzi z firmy
Pracownicy w coraz bardziej rosnącym stopniu chcą pracować dla firm, które „postępują właściwie”. Według firmy Adecco, działającej w branży HR, 52% pracowników jest zdania, że ich firma powinna się bardziej angażować w ochronę środowiska. Ekologiczne praktyki stały się fundamentalnym składnikiem tożsamości firm i wartości etycznych pracowników. Opracowywanie programów odpowiedzialności społecznej firm to jedna z pięciu najważniejszych praktyk budujących etyczną kulturę pracy – tak wykazało badanie Global Study of Business Ethics stowarzyszenia American Management Association.

6. Zdrowsza atmosfera pracy 
Wybór produktów przyjaznych środowisku to nie tylko korzyści dla naszej planety, ale również dla ludzi. Bardziej ekologiczne produkty czyszczące, np. w 100% biodegradowalne i produkowane ze związków roślinnych, nie zawierają toksycznych chemikaliów. W ten sposób nie wpływają również na zdrowie pracowników (w tym ekipy sprzątającej), dzięki czemu kadra pracująca w firmie jest zdrowsza i cieszy się lepszym samopoczuciem.

Udostępnij:

Czytaj dalej

Kontakt
close

Porozmawiajmy osobiście

Skontaktuj się z przedstawicielem Staples, dzwoniąc na numer:

(58) 781 52 00

Możesz również wypełnić poniższy formularz, a wkrótce skontaktuje się z Tobą jeden z naszych przedstawicieli.

Get help PL

Form