Logo Staples

Ekologiczne myślenie, ekologiczne drukowanie: 5 sposobów na biuro bardziej przyjazne środowisku

Udostępnij:
Staples_article

Firmy na całym świecie dokładają coraz większych starań, aby zmniejszyć swój negatywny wpływ na środowisko. Mają ku temu dobry powód. Każdy rodzaj działalności, niezależnie od wielkości firmy, przyczynia się w szerszym zakresie do emisji zanieczyszczeń. W Wielkiej Brytanii odpady powstałe na skutek działalności firm stanowią 31% wszystkich zanieczyszczeń w tym kraju. Dlatego warto myśleć o naszej planecie i myśleć ekologicznie zarówno w pracy, jak i w domu. 

Istnieje wiele sposobów na ograniczenie biurowych odpadów: od mniejszego zużycia wody po obniżenie rachunków za ogrzewanie czy wprowadzenie kompleksowego programu recyklingowego. Na początek warto zacząć od nawyków związanych z drukowaniem. Drukowanie stanowi w wielu firmach integralny element codziennej pracy. W ten sposób wzrasta ilość generowanych odpadów. Chcesz, aby Twoje biuro przeszło na system bardziej ekologicznego drukowania, ale nie wiesz od czego zacząć? Oto kilka sposobów na drukowanie, które uczynią je bardziej ekonomicznym i przyjaznym środowisku.

Zawsze wybieraj produkty z odzysku
Wydaje się oczywiste, że firma może zredukować swój wpływ na środowisko, oddając jak najwięcej odpadów do recyklingu. Można jednak pójść o krok dalej, wybierając produkty, które powstały z odzyskanych w ten sposób surowców. Biura na całym świecie co roku zużywają ogromne ilości papieru. Korzystanie z papieru uzyskanego w drodze recyklingu pomaga odrobinę zmniejszyć wpływ na środowisko. To samo tyczy się korzystania z regenerowanych kartridży. Na dłuższą metę oznacza to zarówno mniejsze odpady, jak i oszczędności.

Druk w skali szarości i tryb ekonomiczny
Jeżeli w swojej pracy drukujesz kopie robocze tego samego dokumentu, lub znajduje się w nim dużo kolorowej grafiki, a jest on do użytku wewnętrznego, lepiej skorzystać z drukowania w skali szarości. W ten sposób zużywasz tylko czarny tusz, a nie kolorowy. Dokument będzie tak samo czytelny, a skorzysta na tym zarówno budżet firmy, jak i cała nasza planeta. Większość drukarek posiada również funkcję trybu ekonomicznego, co podobnie jak druk w skali szarości pozwala oszczędzać pieniądze. Jeżeli potrzebujesz udostępniać drukowane dokumenty kolegom z pracy, a ich idealne wykończenie nie jest priorytetem, wybierz tryb ekonomiczny.

Przeprowadź szkolenia pracowników z ekonomicznego drukowania
Badania wykazały, że średnie wydatki na drukowanie stanowią od 1 do 3% przychodów firmy, przy czym ta wartość może wzrastać. Nie wszyscy pracownicy w firmie są świadomi rosnących kosztów drukowania, dlatego warto przeprowadzić odpowiednie szkolenie. Edukując cały personel w kwestii ograniczania codziennych kosztów pracy i przekierowania zadań drukowania do najbardziej wydajnego źródła, firmy są w stanie oszczędzać wydatki, jednocześnie ograniczając marnotrawienie zasobów.

Zmniejsz pobór prądu
Wyłączanie biurowych urządzeń elektrycznych, gdy nie są używane, to absolutna podstawa. Od oświetlenia po laptopy, automaty do kawy czy ładowarki telefoniczne – w ten sposób możesz kumulować oszczędności. Sprawdza się to zwłaszcza w przypadku drukarek. Część modeli laserowych zużywa więcej prądu w trybie gotowości niż podczas użytkowania, ponieważ pozostaje w takim trybie w dzień i w nocy. Dlatego tak istotne jest wyłączanie lub odłączanie takich urządzeń z gniazdek pod koniec dnia.

Wybieraj ekologiczne drukarki
Urządzenia przyjazne środowisku są powszechnie dostępne w ramach wielu marek i modeli. To dobry pomysł, jeżeli firma poważnie myśli o szanowaniu środowiska, ale jak w każdym tego typu przypadku, wiąże się to z inwestycją finansową. Takie drukarki zużywają mniej prądu niż produkty konkurencji, ale nie idą na kompromis jakościowy. Dokładnie sprawdź, co kupujesz przed złożeniem zamówienia, tak aby znaleźć model najbardziej odpowiedni dla swojej działalności. Taka inwestycja już wkrótce się zwróci. Jeżeli nie wiesz od czego zacząć, skontaktuj się z naszymi ekspertami, aby uzyskać porady w tym zakresie.

Drukowanie w biurze potrafi być kosztowne, zarówno w kwestii szkodliwości dla środowiska, jak i ze względów czysto finansowych. Dostosowując te pomysły do własnej przestrzeni biurowej i dokumentów sprawisz, że Twoja firma będzie bardziej ekologiczna za każdym razem, gdy wyślesz zadanie do druku.

Udostępnij:

Czytaj dalej

Kontakt
close

Porozmawiajmy osobiście

Skontaktuj się z przedstawicielem Staples, dzwoniąc na numer:

(58) 781 52 00

Możesz również wypełnić poniższy formularz, a wkrótce skontaktuje się z Tobą jeden z naszych przedstawicieli.

Get help PL

Form