Logo Staples

15 wskazówek dla bardziej ekologicznego biura

Udostępnij:
  • Staples_article

Zmiana biurowych nawyków oraz sposobów robienia zakupów i użytkowania produktów ma ogromny wpływ na poziom emisji CO2 danej firmy. Jeżeli pracownicy Twojego biura nadal mają problem z przyzwyczajeniami związanymi z wyrzucaniem śmieci, zastanów się, co możesz zmienić. Oto kilka sugestii, od szybkich rozwiązań po plany długoterminowe:

1. Wymagaj certyfikatów oszczędności energii dla nowego sprzętu (np. Energy Star). Jeżeli sprzęt wyposażony jest w funkcje oszczędzania energii, pamiętaj, aby z nich korzystać.

2. Wybieraj urządzenia wielofunkcyjne, np. drukarki, które mają skaner i mogą służyć jako kopiarka. Tego typu urządzenia zużywają znacznie mniej energii, ponadto sprzyjają oszczędnemu korzystaniu: jeśli pracownicy muszą podejść, aby skorzystać ze wspólnego sprzętu wielofunkcyjnego, zwykle wykorzystują go wtedy, gdy jest to niezbędne i nie marnują zasobów.

3. Namawiaj pracowników do oszczędzania prądu i dbania o zdrowie: lepiej korzystać ze schodów niż z windy. Niech pamiętają również o korzystaniu z trybu uśpienia komputerów, gdy nie siedzą przy biurku. Korzystanie z trybu uśpienia w przypadku tylko jednego komputera potrafi zmniejszyć emisję CO2 nawet o 136 kg rocznie. Tym niemniej taki tryb potrafi zużywać nawet 50% energii wykorzystywanej w normalnym trybie pracy, dlatego wszystkie komputery muszą być wyłączane na noc.

4. Wykorzystaj energooszczędną technologię, aby automatycznie wyłączać komputery, monitory i drukarki po godzinach pracy. W ten sposób nie tylko ograniczysz emisję CO2, oszczędzisz również pieniądze na rachunkach za prąd.

5. W umywalniach montuj wyłącznie krany z zimną wodą. To oszczędność rzędu 60 EUR rocznie na jednego pracownika. Człowiek myje ręce średnio 7 razy dziennie, ale zazwyczaj używa do tego znacznie cieplejszej wody niż to konieczne do zabicia bakterii.

6. Wyłączaj światło w pomieszczeniach i korytarzach, z których nie korzystasz. W ten sposób ograniczysz koszty oświetlenia nawet do 15%. Około 40% energii elektrycznej zużywanej w typowym budynku biurowym pochłania sztuczne oświetlenie. Większość biur wdrożyła źródła światła LED lub inne rozwiązania energooszczędne, ale często światło pali się przez całą dobę. Wykorzystuj do maksimum światło dzienne i zamontuj przełączniki światła z czujnikiem ruchu.

7. Zainstaluj programowalne sterowanie ogrzewaniem i klimatyzacją ustawione na komfortową temperaturę przez cały rok, aby automatycznie wyłączać ogrzewanie i klimatyzację po godzinach pracy. Obniżając temperaturę na co najmniej 8 godzin dziennie, zaoszczędzisz do 1% kosztów rocznie za każdy stopień Celsjusza!

8. Zastanów się nad priorytetami w zakresie drukowania. Warto wdrożyć politykę drukowania, która zachęca do zapisywania plików w formie cyfrowej zamiast drukowania wszystkich materiałów. Jeśli chodzi o zużycie papieru, według oszacowań na każdych 10 pracowników przypada około 18 ściętych drzew rocznie. Aby oszczędzać papier, ustaw fotokopiarki i drukarki na domyślne kopiowanie pojedyncze i druk dwustronny. Ponadto warto kupować ekologiczny papier biurowy i pojemniki z tuszem.

9. Ogranicz liczbę drobnych, mało wydajnych zamówień. Takie działanie zmniejszy liczbę śmieci z opakowań, ograniczy emisję zanieczyszczeń powstających podczas transportu, a dodatkowo obniży koszty administracyjne.

10. Konsoliduj kategorie produktów. Korzystanie z jednego głównego dostawcy dla wszystkich kategorii zmniejszy zużycie opakowań oraz obniży koszty transportu i obsługi administracyjnej.

11. Wybieraj naturalne meble i materiały eksploatacyjne dla Twojego biura. Wiele produktów biurowych zawiera szkodliwe substancje. Od chemikaliów czyszczący po toksyczny tusz czy toner, są to materiały, których trzeba właściwie używać i potem je utylizować. To samo tyczy się umeblowania i dekoracji, które wydzielają do atmosfery toksyczne związki, np. formaldehyd.

12. Oddawaj materiały do recyklingu. Według oszacowań każda tona papieru wtórnego oznacza oszczędzenie ok. 17 drzew i około 26 500 litrów wody. Przetwarzanie odpadów pozwala ograniczyć emisję 8 typów związków toksycznych zanieczyszczających wodę i 10 typów zanieczyszczających powietrze. Oznacza to również ograniczenie ilości śmieci wywożonych na wysypisko. Jest to szczególnie istotne w przypadku biurowej elektroniki i baterii, które zawierają związki zanieczyszczające wody gruntowe. Mimo to wg. agencji EPA tylko 18% odpadów elektronicznych jest oddawanych do recyklingu.

13. Korzystaj z wymiennych wkładów, aby znacznie obniżyć emisję gazów cieplarnianych swojej firmy. W samych USA wyrzucane są ponad cztery miliony długopisów jednorazowych, dlatego może warto zastąpić je długopisami wielokrotnego użytku i wymiennymi wkładami?

14. Kupuj produkty ekologiczne. Sprawdzaj, czy produkty są wykonane z odzyskanych lub odnawialnych surowców. Do wyboru masz ponad 12 tys. artykułów firmy Staples, które są przyjazne środowisku.

15. Skorzystaj ze skutecznego programu ekologicznego. Inwestowanie w ekologię nie jest łatwym zadaniem. Nowy program Easy on the Planet firmy Staples został zaprojektowany tak, aby pomóc realizować wytyczne firm w zakresie ekologii przy wykorzystaniu indywidualnego planu, monitorowania postępów i ustalania obszarów do poprawy.

Udostępnij:

Czytaj dalej

Kontakt
close

Porozmawiajmy osobiście

Skontaktuj się z przedstawicielem Staples, dzwoniąc na numer:

(58) 781 52 00

Możesz również wypełnić poniższy formularz, a wkrótce skontaktuje się z Tobą jeden z naszych przedstawicieli.

Get help PL

Form