Logo Staples

Zdolność do pracy: dlaczego kwestię zdrowia w miejscu pracy powinniśmy traktować poważnie

Udostępnij:
Staples_article

Pracownicy to największy zasób Twojej firmy, dlatego ich zdrowie umożliwiające sprawną pracę powinno być kluczowym elementem strategii biznesowej. Zachęcanie pracowników oraz kolegów do zdrowego stylu życia pozwala uzyskać natychmiastowe korzyści finansowe dzięki zmniejszeniu liczby zwolnień oraz zwiększeniu wydajności.

Natomiast sposobem na osiągnięcie długoterminowych korzyści polegających na zwiększeniu lojalności oraz podniesieniu morale pracowników jest ich docenienie. Przedstawiamy cztery obszary, na których należy się skoncentrować, aby stworzyć miejsce pracy sprzyjające zdrowiu.

Zaprojektowane z myślą o zdrowiu
Dobra ergonomia — stanowisko robocze dostosowane do indywidualnych wymagań pracownika — odgrywa znaczącą rolę w utworzeniu zdrowego środowiska pracy. Wysokiej jakości fotele regularnie sprawdzane i wymieniane w przypadku stwierdzenia uszkodzeń oraz biurka o odpowiedniej wysokości to podstawowe elementy, których koszt jest niższy niż przedłużająca się nieobecność pracowników spowodowana zwolnieniem lekarskim.

Dobranie właściwego krzesła jest ważne, ale można zrobić znacznie więcej, żeby zapobiec urazom, takim jak ból pleców czy zespół cieśni nadgarstka (schorzenie zawodowe osób, które spędzają wiele czasu pisząc na klawiaturze). Paradoksalnie zachęcanie pracowników do regularnych przerw może prowadzić do zwiększenia ich wydajności.

Zadbaj o zaangażowanie i zadowolenie pracowników
Nie chodzi tylko o samą obecność w pracy — okazywanie dbałości o zdrowie pracowników pozwala na zwiększenie ich zaangażowania oraz motywacji. Pozwala również pokazać całemu światu odpowiedzialność firmy dbającej o swoje najcenniejsze zasoby.

W naszej kulturze pracy ludzie często wynagradzani są za liczbę godzin spędzonych w pracy, dlatego często odczuwają presję spędzania jak najdłuższego czasu w pracy. Badania wykazują jednak, że ma to negatywny wpływ na jakość pracy wykonywanej przez takich „zawsze obecnych” pracowników.

Ilość zasobów poznawczych, jaką dysponujemy jest ograniczona i wyczerpuje się w czasie nieprzerwanej pracy. Praca bez przerw prowadzi do negatywnych reakcji spowodowanych stresem, które utrudniają koncentrację i kumulują się z czasem, wpływając negatywnie na nasz stan emocjonalny. Przerwy w pracy mają kluczowe znaczenie dla kreatywności oraz regeneracji. Dobry skutek może przynieść zezwolenie pracownikom na wzięcie krótkiej przerwy z dala od komputera.

Regularne uzupełnianie energii jest niezwykle istotne dla optymalnego działania mózgu. Pracownicy muszą mieć pewność, że tego właśnie się od nich oczekuje, dlatego warto dać im odpowiedni przykład. Może to być przechadzka w porze lunchu, wychodzenie z pracy o odpowiedniej godzinie oraz wykorzystywanie przysługujących urlopów.

Kolejny krok
Kiedy zadbamy już o podstawy — poprzez stworzenie czystego, dobrze oświetlonego i ergonomiczne zaprojektowanego miejsca pracy, w którym ludzie nie wypalają się z powodu stresu i długiego czasu pracy — warto pójść o krok dalej. Według badań prowadzonych wśród pracowników stres w pracy, lęk i depresja są co roku przyczyną blisko 450 000 dni zwolnienia lekarskiego. Skłania to do dodatkowych wysiłków mających sprawić, że pracownicy będą się czuć w pracy wypoczęci i zrelaksowani. Można to osiągnąć między innymi, zachęcając ich do tego, by co jakiś czas wstawali z krzeseł i odchodzili od biurka.

Dotyczy to nawet ludzi aktywnych fizycznie — to, że pobiegamy przed pracą nie zrekompensuje szkód wywołanych siedzeniem przez cały dzień w tej samej pozycji. Warto pomyśleć o sposobach nakłonienia pracowników do ruchu, takich jak spotkania połączone ze spacerem albo rozmowy twarzą w twarz zamiast wiadomości elektronicznych.

Odpowiedzialność społeczna biznesu
Biorąc to wszystko pod uwagę, to na Tobie spoczywa odpowiedzialność za poważne potraktowanie kwestii zdrowia w miejscu pracy. Dbając o zdrowie swoich pracowników oraz tworząc aktywne i higieniczne środowisko biurowe, sprawisz, że Twoja organizacja będzie postrzegana jako firma społecznie odpowiedzialna, która zwraca uwagę na wszystkie aspekty dnia pracy, aby spełnić potrzeby i wymagania codziennego biznesu.

Zyskasz nie tylko przyjazną opinię wśród pracowników, o których zdrowie się troszczysz, ale także uznanie wśród firm, zarówno z Twojej, jak i innych branż. Dbałość o dobre samopoczucie pracowników stawia firmę w korzystnym świetle na zewnątrz, a na dłuższą metę pozwoli czerpać wymierne korzyści płynące ze zdrowego środowiska pracy.

Udostępnij:

Czytaj dalej

Kontakt
close

Porozmawiajmy osobiście

Skontaktuj się z przedstawicielem Staples, dzwoniąc na numer:

(58) 781 52 00

Możesz również wypełnić poniższy formularz, a wkrótce skontaktuje się z Tobą jeden z naszych przedstawicieli.

Get help PL

Form