Logo Staples

W jaki sposób higiena w biurze wpływa na Europę?

Udostępnij:
Staples_article

Wszyscy chcielibyśmy mieć przyjemne, czyste i bezpieczne środowisko – i sensownym jest, aby pracodawcy upewnili się, że ma to miejsce, jeżeli chcą mieć zadowolonych, zdrowych i produktywnych pracowników. Niemniej jednak, jeżeli Twoje miejsce pracy nie spełnia tych oczekiwań, wtedy równie dobrze całkiem coś przeciwnego może się wydarzyć, np. rozczarowany personel może być nieobecny z powodu złego stanu zdrowia. Oczywiście stanowi to niechciane konsekwencje dla firm, które mogą znaleźć się w sytuacji niedoborów kadrowych i w związku tym operują na niepełnym poziomie ich potencjalnej produktywności.

Ta kwestia dotyczy całej Europy, a my przyjrzymy się tutaj, na kogo najbardziej to wypływa i jakie są możliwe konsekwencje utrzymania higieny - lub jej braku - w biurze.

Chorobowe
W samej Wielkiej Brytanii pomiędzy 2014 a 2015 rokiem, szacowane 23,3 mln dni pracy zostało utracone z powodu złego stanu zdrowia, przy przeciętnej długości choroby na osobę wynoszącej 19 dni. Chociaż nie jest możliwe, aby przypisać wszystkie te nieobecności niedostatecznej higienie w biurze, z pewnością prawdą jest, że stanowi ona znaczącą ich część. Typowe powody nieobecności to zaraźliwe choroby takie jak przeziębienie czy grypa, jak również stany chorobowe takie jak zatrucie pokarmowe, rozstrój żołądka spowodowane przez złe praktyki higieniczne

Patrząc na Europę liczby pokazują, że krajem z największym udziałem pracowników, którzy biorą wolne z powodu chorób związanych z pracą była Austria – 11%. Odpowiednie dane liczbowe dla Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii i Szwecji to 2%, 5,8%, 2,6% i 7,6%.

Problematyczne obszary w środowisku biurowym
Zaskakujące jest to, że najbardziej niehigieniczne miejsca w środowisku biurowym to nie te, których byś się spodziewał. W wielu badaniach dowiedziono, że jest to biurko i jego otoczenie, które może ukrywać szkodliwe bakterie, bardziej niż oczywiste miejsce takie jak toaleta. Na przykład dowiodły, że przeciętna deska sedesowa jest siedliskiem około 8 drobnoustrojów na centymetr kwadratowy, a klawiatura może mieć ich aż 510. Telefony biurowe są następnym najważniejszym przestępcą z 5 446 drobnoustrojami na centymetr kwadratowy. Natomiast tylko 3% biur czyści wystarczająco dobrze swoje wyposażenie.

W środowisku biurowym ma miejsce wiele ludzkich interakcji, a bakterie z łatwością mogą przenosić się z jednej osoby na drugą – z oczywistymi tego konsekwencjami.

Porównanie krajów europejskich
Istnieje wiele różnic w poziomach zachorowań w Europie, niemniej jednak można zaobserwować pewne trendy. Jeżeli chodzi o procentowy udział pracowników, którzy wzięli wolne z powodu choroby, liczby z HSE z 2013 roku pokazują, że Irlandii powodzi się najlepiej 1%, a w Austrii jest najgorzej 11%.

Wydaje się, że kraje skandynawskie również mają nieoczekiwanie wysoki poziom absencji w sektorze publicznym, co niektóre raporty przypisują do porównywanie wyższego zasiłku chorobowego wypłacanego w Szwecji, Finlandii i Danii. Podobne wzorce zostały zauważone w sektorze publicznym w Wielkiej Brytanii.

Jak to wpływa na wyniki końcowe?
Oczywiście kluczową kwestią dla wielu krajów, a nawet więcej dla organizacji, jest to jak dużo kosztują je osoby nieobecne z powodu chorób związanych z pracą. I tutaj ponownie, istnieje duże zróżnicowanie w Europie. W Niemczech, szacuje się, że kosztuje to kraj 73 miliardy EURO – 3% PKB – utraconej produktywności, natomiast odpowiednia liczba dla Wielkiej Brytanii wynosi tylko 32,8 miliardów EURO (27 miliardów funtów).

Pomimo tak szerokiego zakresu, dla gospodarki jakiegokolwiek rozmiaru nie są to niewiele znaczące kwoty, a kiedy chodzi o mniejsze firmy, unikanie strat jest niezwykle istotne. Ulepszone praktyki higieniczne mogłyby bardzo pomóc rozwiązać tą kosztowną kwestię – tak więc jest to czas, aby wprowadzić kilka małych kroków w Twojej firmie, które mogłyby dać pozytywny efekt.

Udostępnij:

Czytaj dalej

Kontakt
close

Porozmawiajmy osobiście

Skontaktuj się z przedstawicielem Staples, dzwoniąc na numer:

(58) 781 52 00

Możesz również wypełnić poniższy formularz, a wkrótce skontaktuje się z Tobą jeden z naszych przedstawicieli.

Get help PL

Form