Logo Staples

Uścisk dłoni: ukryte zagrożenia dla zdrowia

Udostępnij:

Uścisk dłoni i przyjazne „cześć” są bardzo ważne w robieniu dobrego wrażenia. W całym życiu podajemy rękę na powitanie około 15 tysięcy razy.

Nasze dłonie dotykają mnóstwa różnych powierzchni każdego dnia. Nic więc dziwnego, że przenoszą na sobie zarazki i bakterie. Badania wykazały, że przekazujemy więcej zarazków podczas uścisku dłoni niż w trakcie pocałunku. Co więcej, klawiatura może być domem dla 7500 bakterii, a myszki komputerowe i monitory to istne wylęgarnie zarazków i wirusów. Warto wiedzieć, że regularne mycie rąk ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania rozprzestrzenianiu się szkodliwych bakterii.

Jak ważne jest mycie rąk?

Badania dowiodły, że jedna na pięć osób nie myje rąk po skorzystaniu z toalety, co może prowadzić do różnych chorób, takich jak grypa czy nawet wirusowe zakażenie przewodu pokarmowego.

Zarazki mogą przetrwać na powierzchni od 48 do 72 godzin. Oznacza to, że wirusa można przenieść poprzez zwykłe dotknięcie brudnego biurka czy myszki. Jest on później przekazywany dalej przez uścisk dłoni z drugą osobą. Badania na Uniwersytecie Aberystwyth wykazały, że podczas uścisku ręki przenosi się 10 razy więcej bakterii, niż przez „żółwika”.

Zachęcenie pracowników do dokładnego mycia i suszenia rąk pomoże ograniczyć zachorowania, co zmniejszy liczbę ich zwolnień chorobowych. Ponadto warto zniechęcić pracowników do jedzenia przy biurkach z uwagi na duże ilości znajdujących się tam zarazków i bakterii. Można przy tym wykorzystać okazję do spotkania z zespołem przy wspólnym lunchu lub zapewnienia pracownikom przerwy na kanapach lub na zewnątrz, co podniesie też ich wydajność. Należy przy każdej okazji starać się propagować mycie rąk przed i po posiłkach oraz po skorzystaniu z toalety. Zdecydowanie pomogą Ci w tym ogólnodostępne środki do mycia i dezynfekcji rąk.

Czy prawidłowo myjesz ręce?

Wiele osób przykłada się do mycia rąk, ale większość nie potrafi tego robić w prawidłowy sposób. Ponad 50% osób zapomina myć kciuki, a 95% nie myje rąk wystarczająco długo.

Aby usunąć zarazki z rąk, należy je dokładnie myć przez co najmniej 20 sekund. Dłonie powinny być mokre i w całości pokryte wystarczającą ilością mydła. Należy szorować wewnętrzną i zewnętrzną stronę dłoni, palce oraz kciuki. Później dobrze jest je opłukać i dokładnie wysuszyć.

Suszenie dłoni zajmuje zwykle 8 sekund i nie jest to wystarczająco długo, aby pozbyć się z nich zarazków. Zanim wrócisz do biura, upewnij się, że ręce nie są już wilgotne.

Suszarki do rąk kontra papierowe ręczniki

Suszenie rąk jest tak samo ważne, jak ich mycie, ponieważ mokre dłonie zdecydowanie łatwiej przenoszą zarazki. Ciężko jednak zdecydować, czy suszarki do rąk są lepsze od papierowych ręczników. Wiele osób ma w tej kwestii konkretne upodobania, ale badanie przeprowadzone przez firmę Katrin wykazało, że suszenie rąk za pomocą papierowych ręczników jest lepsze, ponieważ wtedy fizycznie usuwamy bakterie.

Suszarki do rąk często rozdmuchują bakterie w powietrze. Ponadto ich działanie nie jest tak szybkie, jak użycie papierowych ręczników. To czas suszenia odgrywa tu kluczową rolę, zwłaszcza gdy poświęcamy go na tę czynność tak mało. Ręcznik papierowy w 99% wysuszy dłoń przez 15 sekund, a suszarka zrobi to w 45 sekund.

Zapewnienie pracownikom potrzebnych środków do mycia i suszenia rąk jest bardzo ważne. Pomocne jest także wyraźne oznakowanie. Należy pamiętać, że zachowanie higieny w biurze jest obowiązkiem wszystkich osób i dlatego tak istotne jest zachęcanie do prawidłowego mycia i suszenia rąk. 

Sprzątanie i odpady

Więcej informacji

Higiena w biurze: szokujące fakty

Więcej informacji

Rozwiązania do łazienek

Więcej informacji

Udostępnij:

Czytaj dalej

Kontakt
close

Porozmawiajmy osobiście

Skontaktuj się z przedstawicielem Staples, dzwoniąc na numer:

(58) 781 52 00

Możesz również wypełnić poniższy formularz, a wkrótce skontaktuje się z Tobą jeden z naszych przedstawicieli.

Get help PL

Form