Pięć sposobów na stworzenie i promowanie zdrowego miejsca pracy. Firmy czynią ogromne postępy w tworzeniu zdrowych miejsc pracy, pozbywając się kichających i zasmarkanych nosów, a także zmniejszając bóle. Promując zdrowe środowisko pracy firmy mogą zmniejszyć liczbę nieobecności, zwiększyć wydajność i zatrzymać odchodzących pracowników. Poniższej przedstawiamy pięć sposobów na to, jak firma może zadbać o zdrowie pracowników oraz zintegrować inicjatywy promujące zdrowie w środowisku pracy.
1. Biura projektowane z myślą o zapewnieniu dobrego samopoczucia
Podczas tygodnia pracy biuro nierzadko staje się naszym drugim domem. Wiele pracowników spędza w biurach przynajmniej połowę swojego dnia, nierzadko spędzając w krzesłach biurowych więcej czasu, niż we własnych łóżkach. Firmy mają wiele możliwości usprawnienia przestrzeni roboczej swoich pracowników, od krzeseł biurowych i klawiatur, po oświetlenie sufitowe oraz ogólne zasady projektowania biur pod kątem dobrego samopoczucia.
Aby stworzyć biuro, w którym pracownicy czują się lepiej, należy pamiętać o następujących zasadach:
- Ocenić ergonomię: praca dosłownie bywa ciężarem, szczególnie bez mebli, które zapewniałyby odpowiednie podparcie dla pracowników, umożliwiając im wygodne wykonywanie swoich codziennych obowiązków. Około 86 procent pracowników informuje, że ich sprzęt lub meble biurowe są źródłem dyskomfortu. Dobra wiadomość jest taka, że koszt zwiększenia komfortu w miejscu pracy często bywa niewielki – w wielu przypadkach wystarczy wstawić ergonomiczne krzesła i klawiatury, biurka z regulowaną wysokością oraz podstawy na monitory. W ten sposób firmy mogą zwiększyć komfort oraz dobre samopoczucie swoich pracowników, jednocześnie zmniejszając liczbę roszczeń dotyczących bezpieczeństwa w miejscu pracy.
- Zbadać jakość powietrza w pomieszczeniach: fakt, że wiele zanieczyszczeń obecnych w powietrzu jest niewidocznych nie oznacza, że należy je ignorować. Poziomy zanieczyszczeń w pomieszczeniach bywają od pięciu do stu razy wyższe, niż na świeżym powietrzu. Aby zapobiec powstawaniu lub pogarszaniu reakcji alergicznych swoich pracowników, firma powinna zadbać o odpowiednią jakość materiałów w meblach biurowych, stosować farby nietoksyczne lub mało toksyczne, a także wstawić do pomieszczeń rośliny, które będą usuwać zanieczyszczenia z powietrza.
- Jasna sprawa – dbaj o oświetlenie: Odpowiednie oświetlenie wnętrz zwiększy widoczność w biurze i zmniejszy zmęczenie oczu pracowników. Dostęp do światła dziennego poprawia samopoczucie, a także pomoże firmom zyskać punkty w ramach amerykańskiego programu LEED (Leadership in Energy and Environmental Design). Płynna regulacja jasności świateł oraz automatyczne wyłączniki również przyczyniają się do lepszej oceny środowiskowej, powalając pracownikom dostosować poziom oświetlenia do swoich potrzeb.
2. Dbaj o czystość
- Stosuj wycieraczki: brudne i śliskie podłogi sprawiają złe wrażenie, a ponadto stanowią zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa osób przebywających w budynku. Wycieraczki w drzwiach wejściowych to ważny pierwszy krok w procesie rozwiązywania tego problemu. Wycieraczki odpowiedniej jakości mogą zatrzymać 90% brudu i piachu wnoszonych do budynku na przestrzeni 3-5 metrów od wejścia.
- Stosuj ekologiczne środki czyszczące. Tradycyjne środki chemiczne mogą emitować szkodliwe opary i zanieczyszczenia, obniżając jakość powietrza oraz wpływając niekorzystnie na zdrowie pracowników. Aby lepiej zabezpieczyć zasoby oraz pracowników, należy stosować ekologiczne i bezpieczniejsze środki czyszczące o niskiej lub zerowej zawartości lotnych związków organicznych, które emitują niewiele zapachów lub nie emitują ich wcale.
- Zatrzymaj pleśń, zanim się rozprzestrzeni. Aby wyeliminować problemy estetyczne i zdrowotne związane z pleśnią, należy stosować środki czyszczące, które pozwolą na bardziej zapobiegawcze podejście. Należy regularnie czyścić pokrywy przewodów wentylacyjnych, filtrów oraz odpływów podłogowych, unikając nadmiernego zawilgocenia powierzchni, a tym samym uniemożliwiając rozwój pleśni. Wszelkie powstające osady pleśni należy usunąć jak najszybciej i najdokładniej.
3. Lepiej zapobiegać niż leczyć
Zdrowa dieta jest jednym z warunków utrzymania silnego układu odpornościowego oraz wysokiego poziomu energii w organizmie. Zachęcanie pracowników do zdrowego odżywiania się pozytywnie wpłynie na ich samopoczucie. Od dawna wiadomo, że złe odżywianie się może skutkować nadwagą i zmęczeniem – problemami, które dodatkowo pogłębia siedzący tryb życia. Firmy oferujące pracownikom możliwość sięgnięcia po zdrowszą żywność mogą poprawić ich samopoczucie. Oto kilka porad, które warto przetrawić:
- Dbaj o pełną spiżarnię: pomóż pracownikom utrzymać koncentrację i zdrowie, oferując im zdrowe przekąski, które zaspokoją apetyt. Dostępność mieszanek studenckich, batonów zbożowych oraz wody butelkowanej z pewnością spotka się z pozytywnym odzewem – ponadto produkty te są bezproblemowe w przechowywaniu. Bezpłatne udostępnienie takich artykułów pracownikom może zmniejszyć ilość przerw spędzanych na zakupach i zwiększyć wydajność pracy.
- Zorganizuj dostawę świeżych owoców: na spotkaniach zastąp pączki bardziej naturalnymi cukrami zawartymi w owocach. Współpraca z firmą zapewniającą dostawy owoców zagwarantuje dostępność zdrowych i smacznych przekąsek. Warto też zastanowić się nad menu na lunch. Spotkania przy lunchu mogą być zdrowe i pełne energii – pod warunkiem, że zamiast pizzy czy kanapek zamówimy sałatkę.
- Przyjrzyj się automatom z żywnością. W miarę możliwości pomóż pracownikom uniknąć pokus, zastępując niezdrowe jedzenie w automatach czymś bardziej korzystnym, zawierającym mniej tłuszczów nasyconych oraz sodu.
4. Walcz z przeziębieniami
Przeziębienia i grypa potrafią gwałtownie rozprzestrzenić się w miejscu pracy (szczególnie w ciasnych pomieszczeniach), znacznie zmniejszając wydajność pracowników. Pierwsze zimne dni nie muszą jednak być zwiastunem zasmarkanych nosów i kichania –
wystarczy zadbać o poniższe kwestie, aby utrudnić zarazkom rozwój i zadbać o zdrowie pracowników.
- Zadbaj o wycieranie powierzchni dotykanych przez wiele osób: pomyśl, ile ludzi dotykało dziś klamek, poręczy schodów, przycisków w windzie oraz telefonów w salach konferencyjnych, nie wspominając o dystrybutorach wody, automatach z jedzeniem lub bankomatach. Częste czyszczenie tych powierzchni, szczególnie w okresie występowania chorób, jest bardzo ważne jeśli chcemy zapobiec rozprzestrzenianiu zarazków. Dana powierzchnia może być siedliskiem zarazków nawet wtedy, gdy wygląda na czystą, zatem warto ustalić harmonogram jej regularnego czyszczenia i uświadomić pracownikom, dlaczego oraz jak należy myć ręce. Zarazki mogą się rozprzestrzeniać również za sprawą przedmiotów często dotykanych przez poszczególnych pracowników. Według badań ponad 1/3 pracowników uważa, że ich klawiatury oraz telefony to najbrudniejsze przedmioty w ich biurach, ale tylko 10% z nich twierdzi, że często je czyści. Udostępniając mokre chusteczki higieniczne oraz zachęcając pracowników do przecierania nimi swoich stanowisk, przyczynisz się do stworzenia czystszego i zdrowszego środowiska pracy.
- Dbaj o wyszkolenie pracowników: wprowadź formalne kampanie edukacyjne, w tym biuletyny oraz informacyjne plakaty, zachęcające pracowników do zasłaniania ust podczas kasłania i kichania w rękaw (a nie w dłonie), gdy nie ma po ręką chusteczki. Ponownie wskaż na konieczność mycia rąk.
5. Wykorzystaj technologię
Około 65% procent pracowników twierdzi, że przychodzi do pracy mimo choroby, pracując ze zmniejszoną wydajnością i narażając współpracowników na kontakt z zarazkami. W czasach coraz krótszych terminów coraz trudniej o dzień wolny na chorobę; jednak dzięki nowoczesnej technologii pracownicy wciąż mogą pracować bez roznoszenia chorób w miejscu pracy. Udostępnienie narzędzi oraz wiedzy umożliwiającej wygodną pracę w domu znacznie ułatwia życie pracowników i zapewnia oszczędności firmie.
- Nie czekaj – zaszczep się: poinformuj pracowników o zaletach, jakie niosą ze sobą coroczne szczepienia. Według Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom Stanów Zjednoczonych okres chorobowy zaczyna się zwykle w październiku i może trwać do maja. Ponieważ ciało ludzkie zaczyna wytwarzać przeciwciała w dwa tygodnie po otrzymaniu szczepionki, należy się zaszczepić w miarę wcześnie, aby zyskać pełną ochronę przed rozwijającymi się chorobami.
- Ułatw pracę w domu: nie zmuszaj pracowników do „wytrzymywania” pracy w biurze. Zamiast tego zachęcaj ich do pracy z domu, jeśli łapie ich przeziębienie. Zapewnienie odpowiednich narzędzi technologicznych i infrastruktury zwiększy wydajność pracowników oraz skuteczność pracy poza biurem. Najpopularniejsze rozwiązania to laptopy lub tablety, które pozwolą pracownikom utrzymać łączność z miejscem pracy, a także łatwy dostęp do wirtualnej sieci lokalnej (VPN) firmy. Upewnij się, że pracownicy są należycie przeszkoleni pod względem bezpieczeństwa dostępu do zasobów, szczególnie jeśli mają dostęp do poufnych informacji oraz przesyłają ważne pliki do i z biura
Praca jest zespołowa
Promowanie dobrego samopoczucia w miejscu pracy powinno być zadaniem wszystkich pracowników. Inicjatywy, procedury oraz działania obejmują całą organizację, dlatego logicznym jest, że powinny w nich brać udział różne osoby. Promowanie i dbanie o zdrowe miejsce pracy to świetna propozycja dla firm, które chcą pokazać swoje zaangażowanie w dobre samopoczucie pracowników, a jednocześnie zmniejszyć liczbę ich nieobecności, zwiększyć wydajność oraz zachęcić do prowadzenia zdrowszego trybu życia. Prawda, że to zdrowa opcja?