Logo Staples

Higiena w biurze: szokujące fakty

Udostępnij:

W UE odsetek zwolnień lekarskich spowodowanych grypą wynosi od 10 do 12%. Jeśli przyjąć, że przeciętnie spędzamy w miejscu pracy od 35 do 40 godzin tygodniowo, mając styczność z wieloma innymi osobami oraz powierzchniami, na których mogą czaić się wirusy grypy, to jasne staje się, że higiena w pracy jest ważna. 

Według badań wskaźnik przenoszenia wirusa grypy w miejscu pracy wynosi 16,2%. Taki poziom zachorowań może mieć dla firmy z punktu widzenia produktywności i finansów poważne skutki, ponieważ koszty związane z wirusem grypy na obszarze całej UE ocenia się na 1465 milionów GBP. Należy przestrzegać zasad higieny, a miejsca gromadzenia się zarazków należy identyfikować i eliminować. Niektóre przedmioty codziennego użytku można przeoczyć, ponieważ nikt nigdy nie ocenia, jaki związek ma ich użytkowanie ze zgromadzonymi na ich powierzchni bakteriami. Mając to wszystko na uwadze, trzeba zadać sobie pytanie: czy wiem, ile jest brudu w moim biurze?

Na Twoim biurku mieszka 10 milionów bakterii

Biurko robocze jest zwykle 400 razy brudniejsze niż deska klozetowa i 100 razy brudniejsze niż stół kuchenny. Tego nie da się ocenić gołym okiem, ponieważ nawet lśniące czystością biurko może być domem dla niezliczonych mas zarazków. Aby zminimalizować liczbę zarazków na powierzchni biurka, niezbędne są zdrowe nawyki związane z higieną. Wiele osób regularnie odkaża powierzchnię biurka. Dokładne czyszczenie co pewien czas pomaga zmniejszyć liczbę drobnoustrojów. Codzienne przecieranie biurka wielofunkcyjnym środkiem czyszczącym pomaga usunąć brud i bakterie, z którymi człowiek ma styczność każdego dnia. Wielofunkcyjny środek czyszczący to wszechstronny i skuteczny produkt, ponieważ można go używać na wielu powierzchniach. Dzięki niemu otoczenie wokół Ciebie staje się czystsze.

Około 80% pospolitych chorób jest przenoszonych przez dotyk

Roznosisz zarazki za każdym razem, gdy dotykasz telefonu, klawiatury, myszy itd. Jeśli wziąć pod uwagę liczbę przedmiotów, z którymi człowiek ma styczność — telefony, klamki, kuchnie, czajniki — i liczbę osób, która również ma z nimi styczność, można powiedzieć, że ryzyko przenoszenia i gromadzenia się bakterii jest ogromne. Uważa się, że wirus grypy może przetrwać na różnych powierzchniach do 3 dni, dlatego tak ważne jest utrzymywanie czystości i higieny

Średnia liczba bakterii na powierzchni

Trzy spośród pięciu infekcji mają związek z czystością rąk, więc może warto wprowadzić zasady prawidłowego mycia rąk. Mówi się, że tylko 40% osób myje ręce po skorzystaniu z toalety — to znacznie przyspiesza roznoszenie się bakterii powodujących choroby. Przeciwbakteryjny środek do mycia rąk działa zapobiegawczo. Powinien znajdować się w każdej biurowej toalecie i kuchni. Przeciwbakteryjny środek do mycia rąk w miejscach podniesionego ryzyka związanego z przenoszeniem zarazków może skłonić pracowników do przedsięwzięcia dodatkowych środków ostrożności przed posiłkiem i po skorzystaniu z toalety.

11% pracowników biurowych nie czyści klawiatury

Przeciętna klawiatura może być domem dla 7500 bakterii. To niezbędne narzędzie dla każdego, kto pracuje w biurze, więc trzeba je czyścić codziennie. W przestrzeniach między klawiszami mogą znajdować się różne zanieczyszczenia, np. resztki jedzenia lub martwy naskórek, na których bakterie mogą się rozmnażać. Jeśli w biurze funkcjonuje system typu „gorące biurka” (brak stałego, przydzielonego biurka), pracownicy powinni mieć możliwość wyczyszczenia przestrzeni roboczej przed rozpoczęciem pracy. Należy wykorzystać każdą możliwość ograniczającą ryzyko zarażenia się. Wycieranie wielofunkcyjnymi lub specjalnymi ściereczkami może usunąć całkiem sporo zarazków

Jedząc przy biurku, można się zarazić
Istnieją pewne szczepy bakterii, z którymi mamy styczność w przestrzeni biurowej, a które bardziej zagrażają naszemu zdrowiu niż przeziębienia czy grypa. Należy zniechęcać personel do jedzenia przy biurku, ponieważ istnieje wysokie ryzyko zakażenia posiłku bakteriami bytującymi na otaczającym sprzęcie. Jeśli ludzie jedzą i piszą na przemian, zarazki z klawiatury z łatwością mogą przenieść się z rąk na posiłek.

Bakterie E. coli mogą przenieść się na klawiaturę i klamki, jeśli nie umyjesz prawidłowo rąk po skorzystaniu z toalety. Ten typ bakterii może spowodować problemy z żołądkiem.

Paciorkowiec kałowy może występować na klawiaturach i bytować na nich do 24 godzin. Ten typ bakterii może spowodować zakażenie układu moczowego.

Praca zdalna podczas choroby
Wiele firm bierze pod uwagę pracę zdalną jako środek zapobiegający rozprzestrzenianiu się np. grypy. Jeśli choroba jest zaraźliwa, ale nie wpływa na zdolności chorego, praca zdalna może służyć ochronie reszty pracowników. Wirusem grypy można się zarazić z odległości nawet dwóch metrów, więc należy podjąć właściwe środki ostrożności. Zdrowa załoga to produktywna załoga. Pozwalając na pracę zdalną, gdy to możliwe, można znacznie zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się choroby i ograniczyć liczbę nieobecności z tym związanych.

Aby zachować wysoki standard higieny w biurze, należy brać pod uwagę wiele czynników. Niektóre z nich wymieniamy w infografice poniżej. Podajemy również wskazówki dotyczące poprawy higieny w biurze. 

Należy powiadomić pracowników o ustalonych standardach higieny. Za zdrowie i bezpieczeństwo biura odpowiadają wszyscy. Ocena obecnych procedur związanych ze zdrowiem, higieną i czystością w miejscu pracy to pierwszy krok do zmniejszenia liczby chorób wirusowych i ograniczenia rozprzestrzeniania się bakterii. Lepiej jest zapobiegać niż leczyć. 

Udostępnij:

Czytaj dalej

Kontakt
close

Porozmawiajmy osobiście

Skontaktuj się z przedstawicielem Staples, dzwoniąc na numer:

(58) 781 52 00

Możesz również wypełnić poniższy formularz, a wkrótce skontaktuje się z Tobą jeden z naszych przedstawicieli.

Get help PL

Form