Logo Staples

Czym jest rytm dobowy?

Udostępnij:
  • Unilux

Spędzamy 90% naszego czasu w pomieszczeniach, z czego około 8 godzin w miejscu pracy.
Sposób, w jaki światło jest wykorzystywane będzie znacznie ewoluować w przyszłości. Światło dobrej jakości o właściwej porze dnia poprawia samopoczucie i wydolność intelektualną.

Wewnętrzny zegar biologiczny jest potężnym centrum kontroli
Wnikając w ciało przez oczy, światło odgrywa fundamentalną rolę w regulacji rytmów dobowych, szczególnie tych, które trwają powyżej 24 godzin (rytm snu i czuwania, zmiany temperatury ciała i poziomu hormonów, itd.).

Jaka jest rola melatoniny i serotoniny w rytmie dobowym?
Około 80 procent informacji jest przekazywanych przez oczy. Dzięki siatkówce oka przetwarzamy również informacje niewizualne. Pod wpływem koloru światła dziennego komórki te kontrolują wydzielanie serotoniny i melatoniny w mózgu, w ten sposób regulując nasz rytm dobowy (cykl dnia i nocy). Melatonina sprawia, że czujemy zmęczenie i obniża się poziom naszej aktywności; z kolei serotonina ma wpływ na nasz nastrój i dynamikę.

Każda osoba ma swój własny rytm biologiczny. Im bardziej nasze codzienne czynności pokrywają się z naszym rytmem biologicznym, tym lepiej się czujemy. Światło dzienne generuje sygnał, który synchronizuje nasz wewnętrzny rytm z naturalnym tokiem dnia.

Jaki jest wpływ światła na naszą wydajność w pracy?
Światło oddziałuje w znaczący sposób na nasz zegar biologiczny, pozwalając nam się wyspać, dając nam czuwać za dnia i umożliwiając osiąganie najlepszych wyników. Jednak w nowoczesnym świecie spędzamy za mało czasu na zewnątrz i za mało mamy kontaktu z naturalnym dziennym światłem.

Ponadto, gdy brakuje światła dziennego, nasz wewnętrzny zegar biologiczny rozregulowuje się. Wynikiem tego może być bezsenność, zmęczenie oraz depresja. Biologicznie efektywne sztuczne światło może kompensować te braki i stabilizować biorytm.

Jak zoptymalizować swój rytm dobowy?
Zmiany barwy światła - zimnej (kolor niebieski 5500K) lub ciepłej (kolor czerwony 2700K) - w trakcie dnia polepszają nasz dobrostan i tym samym naszą wydajność. Ponieważ każdy ma inny rytm biologiczny, koniecznie trzeba dostosować optymalne oświetlenie do każdego użytkownika, dostarczając spersonalizowanych rozwiązań regulujących okresy aktywności i odpoczynku.

Unilux: harmonia w działaniu!
Misją UNILUX jest pomoc konsumentom poczuć, ze ich praca jest efektywna poprzez pomysłowe rozwiązania. Dobre samopoczucie w pracy jest priorytetem marki UNILUX podczas opracowywania nowych rozwiązań. UNILUX oferuje szeroki wybór lamp biurowych, szczególnie wartościowych jeśli chodzi o podniesienie możliwości koncentracji, dobrostanu, odpoczynku dla oka oraz zwiększenie osiągnięć w pracy.

Lampa JACK zapewnia biologicznie wydajne światło:

ZALETY OŚWIETLENIA

Światło dobrej jakości w odpowiedniej porze dnia:

W skrócie, inteligentne oświetlenie UNILUX dba o Twoje samopoczucie…

Udostępnij:

Czytaj dalej

Kontakt
close

Porozmawiajmy osobiście

Skontaktuj się z przedstawicielem Staples, dzwoniąc na numer:

(58) 781 52 00

Możesz również wypełnić poniższy formularz, a wkrótce skontaktuje się z Tobą jeden z naszych przedstawicieli.

Get help PL

Form