Logo Staples

Cztery sposoby na miejsce pracy sprzyjające zdrowiu

Udostępnij:
Staples_article

Pracownicy to największy zasób Twojej firmy, dlatego ich zdrowie umożliwiające sprawną pracę powinno być kluczowym elementem strategii biznesowej. Zachęcanie pracowników oraz kolegów do zdrowego stylu życia pozwala uzyskać natychmiastowe korzyści finansowe dzięki zmniejszeniu liczby zwolnień oraz zwiększeniu wydajności.

Natomiast sposobem na osiągnięcie długoterminowych korzyści polegających na zwiększeniu lojalności oraz podniesieniu morale pracowników jest ich docenienie. Przedstawiamy cztery obszary, na których należy się skoncentrować, aby stworzyć miejsce pracy sprzyjające zdrowiu.

Utrzymanie czystości
Praca w niezbyt czystym otoczeniu może zmniejszać motywację i stać się idealnym podłożem dla przeziębień oraz rozstrojów żołądka, co przekłada się na zmniejszenie wydajności w firmie. Dlatego warto zainwestować w wysokiej jakości produkty do czyszczenia oraz zamawiać regularne, dokładne sprzątanie w odpowiedniej firmie.

Nie wystarczy jednak skoncentrować się na kuchni i toaletach, ponieważ bakterie i wirusy mogą występować nawet na stanowiskach pracy. Biurka, telefony i klawiatury komputerów, a także urządzenia, takie jak drukarki mogą być znacznie zanieczyszczone zarazkami.

W zapobieganiu rozprzestrzenianiu się infekcji bardzo dużą rolę odgrywa higiena rąk. Zamontowane na ścianach dozowniki ze środkiem odkażającym do rąk oraz niewielkie pojemniki na poszczególnych stanowiskach przypominają pracownikom o konieczności zachowania czystości. Upewnij się, że w kuchni i w łazience znajduje się wystarczająca liczba dozowników mydła, co pozwoli na ograniczenie rozprzestrzeniania się zarazków.

Kontroluj również gospodarkę odpadami, zapewniając odpowiednią liczbę koszy na śmieci i jednorazowych worków. Twoi pracownicy spędzają w firmie dużo czasu, dlatego zapewnienie wysokiego poziomu higieny i czystości jest niezwykle istotne.

Zaprojektowane z myślą o zdrowiu
Dobra ergonomia — stanowisko robocze dostosowane do indywidualnych wymagań pracownika — odgrywa znaczącą rolę w utworzeniu zdrowego środowiska pracy. Wysokiej jakości fotele regularnie sprawdzane i wymieniane w przypadku stwierdzenia uszkodzeń oraz biurka o odpowiedniej wysokości to podstawowe elementy, których koszt jest niższy niż przedłużająca się nieobecność pracowników spowodowana urlopem zdrowotnym.

Bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa są przyczyną wielu dni zwolnień i w dłuższym czasie mogą mieć działanie destrukcyjne. Stanowią one zagrożenie zawodowe na stanowiskach związanych z podnoszeniem ciężkich produktów, ale mogą być również spowodowane długotrwałym siedzeniem na niestabilnych fotelach biurowych, dlatego upewnij się, że są one dostosowane do potrzeb użytkowników.

Oprócz odpowiedniego doboru foteli, urazom może też zapobiegać na inne sposoby. Ergonomiczne meble pozwalają uniknąć przeciążania mięśni oraz zwiększają wygodę, dzięki czemu pracownicy czują się bardziej docenieni. Kolejnym urazem prowadzącym nawet do konieczności operacji jest zespół cieśni nadgarstka — uraz bólowy pojawiający się w wyniku długotrwałego pisania na klawiaturze, którego jednak można uniknąć. Wystarczy zakupić tanie i skuteczne podkładki pod nadgarstki.

Kolejnym ważnym elementem zdrowego środowiska pracy jest oświetlenie. Zbyt ciemne oświetlenie biurowe może niekorzystnie wpłynąć na nastrój pracowników, którzy będą czuli się zdemotywowani i ospali, podczas gdy zbyt jasne oświetlenie może sprzyjać występowaniu np. migren. Najlepszym rozwiązaniem jest oświetlenie naturalne, dlatego warto wykorzystać je w maksymalnym stopniu, co natychmiast poprawi atmosferę w firmie.

Walka z chorobami
Niezależnie od tego, jak zdrowi i aktywni są Twoi pracownicy, zawsze może przytrafić się im zwykła grypa. W środowisku biurowym zarazki rozprzestrzeniają się bardzo szybko. Zapewnij odpowiednią ilość ściereczek antybakteryjnych do wycierania słuchawek telefonów i klawiatur oraz wspieraj używanie środka odkażającego do rąk.

Nawet w najbardziej sterylnym otoczeniu nie zawsze można zapobiec chorobie ze względu na niezwykle skuteczny mechanizm rozprzestrzeniania się wirusów podczas kaszlu i kichnięć. Pracownicy mogą stać się zagrożeniem dla swoich kolegów, przychodząc do pracy podczas choroby, gdyż mogą łatwo zarażać wszystkie osoby, z jakimi mają kontakt. Polityka zachęcania pracowników do pozostania w domu w przypadku chorób zakaźnych jest naprawdę opłacalna. Osoby z infekcjami, które są jednak zdolne do pracy można wyposażyć w laptopy i zachęcić do pracy zdalnej z domu.

Zadbaj o zaangażowanie i zadowolenie pracowników
Okazanie dbałości o zdrowie pracowników pozwala na zwiększenie ich zaangażowania oraz motywacji. Pozwala również pokazać całemu światu odpowiedzialność firmy dbającej o swoje najcenniejsze zasoby.

W naszej kulturze pracy ludzie często wynagradzani są za liczbę godzin spędzonych w pracy, dlatego często odczuwają presję spędzania jak najdłuższego czasu w pracy. Badania wykazują jednak, że ma to negatywny wpływ na jakość pracy wykonywanej przez takich „zawsze obecnych” pracowników.

Ilość zasobów poznawczych, jaką dysponujemy jest ograniczona i wyczerpuje się w czasie nieprzerwanej pracy. Praca bez przerw prowadzi do negatywnych reakcji spowodowanych stresem, które utrudniają koncentrację i kumulują się z czasem, wpływając negatywnie na nasz stan emocjonalny. Przerwy w pracy mają kluczowe znaczenie dla kreatywności oraz regeneracji. Zachęcanie pracowników do regularnych przerw może prowadzić do zwiększenia ich wydajności.

Regularne uzupełnianie energii jest niezwykle istotne dla optymalnego działania mózgu. Pracownicy muszą mieć pewność, że tego właśnie się od nich oczekuje, dlatego warto dać im odpowiedni przykład. Może to być przechadzka w porze lunchu, wychodzenie z pracy o odpowiedniej godzinie oraz wykorzystywanie przysługujących urlopów.

Promowanie kultury wspierającej zdrowie i dobre samopoczucie to ważna strategia biznesowa, dlatego upewnij się, że w Twojej firmie zdrowie jest traktowane poważnie. Zyskasz nie tylko przyjazną opinię wśród pracowników, o których zdrowie się troszczysz, ale także uznanie wśród firm, zarówno z Twojej, jak i innych branży. Jeśli inwestujesz w rekrutację, szkolenia i rozwój pracowników, to warto również zapewnić im miejsce pracy sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu.

Udostępnij:

Czytaj dalej

Kontakt
close

Porozmawiajmy osobiście

Skontaktuj się z przedstawicielem Staples, dzwoniąc na numer:

(58) 781 52 00

Możesz również wypełnić poniższy formularz, a wkrótce skontaktuje się z Tobą jeden z naszych przedstawicieli.

Get help PL

Form