Logo Staples

6 sposobów na powstrzymanie epidemii grypy w pracy

Udostępnij:

Co roku miliony ludzi na całym świecie zarażają się grypą, przez co nie chodzą do pracy, leżą w łóżku i czują się źle, w niektórych przypadkach nawet przez całe tygodnie. W ubiegłym roku szpitale szczególnie mocno odczuły atak zimy – w całej Europie odnotowano wyjątkowo dużą liczbę przyjęć oraz przypadków śmiertelnych, dlatego tak istotne jest mądre przygotowanie się do kolejnego sezonu grypowego.

Nigdy nie jest za wcześnie na wdrożenie zdrowszego stylu życia, a poza uzbrojeniem się w szczepionkę przeciwko grypie, warto pamiętać o jeszcze innych krokach, które można podjąć, aby zabezpieczyć się przed tą chorobą w domu i w pracy.

Na szczęście z pomocą przychodzi firma Staples. Poza materiałami biurowymi, oferujemy szeroką gamę środków czystości i rozwiązań do łazienek, które pozostawią każde biuro, stanowisko pracy i pomieszczenie socjalne w stanie nieskazitelnej czystości i świeżości. To tylko kwestia zapewnienia dostępności tych produktów i umieszczenia ich w zasięgu ręki oraz zachęcania pracowników do dbania o dobre samopoczucie, uważność oraz wzajemny szacunek. 

Oto najważniejsze sposoby zapobiegania zarażeniem i chronienia swoich współpracowników: 

1. Myj i susz ręce w prawidłowy sposób

Closeup woman washing hands with soap under the faucet with water in the bathroom.

Mycie, suszenie i odkażanie rąk po skorzystaniu z toalety i w ciągu dnia to jedna z najskuteczniejszych metod ochrony przed drobnoustrojami i chorobami, jaką dysponujemy. A mimo to wciąż wielu z nas tego nie robi lub robi niewłaściwie. Umieść w toalecie przypomnienie skłaniające do przestrzegania zasad higieny i stosowania skuteczniejszych metod mycia rąk.

Pamiętaj, że suszenie jest tak samo ważne jak mycie. Bakterie łatwiej przylegają do wilgotnych dłoni, nie można więc lekceważyć dokładnego suszenia rąk po umyciu ich wodą i mydłem. Zastanawiasz się, którą metodę suszenia najlepiej wybrać? My znaleźliśmy odpowiedź na odwieczne pytanie o to, co jest lepsze – ręczniki czy suszarki elektryczne?

2. Utrzymuj w czystości miejsce pracy 

Cleaning table by pink rag

Sądzisz, że toaleta jest brudna? Nawet nie masz pojęcia, ile zarazków gromadzi się na klawiaturach, telefonach, notebookach i na stanowiskach pracy. Na Twoim biurku bytuje około 10 milionów bakterii, toteż utrzymywanie go i innych narzędzi pracy w czystości to kluczowy sposób na trzymanie drobnoustrojów w bezpiecznej odległości. Jest to jeszcze ważniejsze w biurach funkcjonujących w koncepcji hot-desking („gorących biurek”), gdzie wiele osób może korzystać z tych samych, rojących się od bakterii miejsc pracy. 

Wyślij pocztą e-mail ten poręczny przewodnik do swoich współpracowników. Sposób prawidłowego czyszczenia stanowiska pracy lub wydrukuj go i powieś na biurowej tablicy ogłoszeń, aby wiedzieli, jak skutecznie czyścić swoje miejsca pracy. 

3. Wycieraj obszary wspólne 

Team having coffee in lounge of start-up business

Wirusy grypy mogą przetrwać na powierzchniach nawet do ośmiu godzin. Bakterie gromadzą się w miejscach przechowywania żywności częściej niż w toaletach – na centymetrze kwadratowym kuchennego zlewu można znaleźć 30 000 zarazków, a na desce klozetowej – 300 drobnoustrojów. Ale nie musisz się martwić, wystarczy właściwa świadomość i odpowiednie narzędzia. Mając do dyspozycji ściereczki antybakteryjne, przyjazny dla środowiska spray do czyszczenia i papierowe ręczniki pod ręką, każdy powinien czuć się zachęcony do udziału w utrzymaniu przestrzeni w higienicznym, wolnym od zarazków stanie.           

         

         

4. Używaj własnych naczyń i sztućców 

pexels-photo-296882.jpeg

Jeżeli bardziej niż inni boisz się zachorowania, pomyśl o osobistym biurowym zestawie naczyń i sztućców. W ten sposób masz kontrolę nad ich używaniem i myciem, jak również nie musisz się martwić o zarazki i potencjalne infekcje roznoszone na ich powierzchniarz przez współpracowników. Możesz też pójść o krok dalej i zadbać o spersonalizowane kubki dla całego zespołu. W ten sposób przy następnym kubku kawy nikt nie będzie z nikim wymieniał niczego poza miłymi uwagami.

 

5. Miej odpowiednie produkty w zasięgu ręki 

pexels-photo-380768.jpeg

Chusteczki, ściereczki i preparat do odkażania rąk powinny znajdować się w wielu różnych miejscach w biurze, aby każdy miał do nich łatwy dostęp i mógł z nich często korzystać. Może się wydawać, że to rozwiązanie zbyt proste, aby było wystarczająco skuteczne, ale nie ma powodu do niepokoju – te produkty doskonale sobie radzą z usuwaniem drobnoustrojów w miejscu pracy.

Kichnięcie w chusteczkę, którą tuż potem wyrzucasz, powstrzymuje przed kichaniem w dłonie i późniejsze dotykanie nimi wspólnie użytkowanych przedmiotów. Przechowywanie leków przeciwko grypie i przeziębieniu (a przynajmniej paracetamolu) pod ręką również ułatwia łagodzenie lub usuwanie objawów infekcji tuż po jej wystąpieniu, co zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa grypy.               

6. Pracuj zdalnie, jeżeli czujesz się źle

Sick young man with tissue suffering from cold on sofa at home

Jeśli czujesz, że coś Cię bierze, popracuj dzień lub dwa z domu. A jeśli to coś poważniejszego, bez wahania skorzystaj ze zwolnienia lekarskiego. Odpoczynek w czasie, gdy domaga się tego organizm, to jedyny sposób gwarantujący powrót do pracy w pełni sił. Pamiętaj jednak, że w przypadku grypy trzeba pić dużo płynów, dużo spać i pozostać w domu co najmniej 24 godziny od ustąpienia gorączki. 

Udostępnij:

Czytaj dalej

Kontakt
close

Porozmawiajmy osobiście

Skontaktuj się z przedstawicielem Staples, dzwoniąc na numer:

(58) 781 52 00

Możesz również wypełnić poniższy formularz, a wkrótce skontaktuje się z Tobą jeden z naszych przedstawicieli.

Get help PL

Form