Logo Staples

W jaki sposób zachęcić ludzi w biurze do współpracy

Udostępnij:

Współpraca może być niezwykle lukratywna dla firmy. Kiedy połączone zostanie spektrum silnych atutów oraz możliwości, istnieją większe szanse na wspieranie kreatywności oraz tworzenie lepszych pomysłów. Posiadanie praktyk pracy zespołowej będzie przyciągać najlepszych pracowników, sprzyjać produktywności oraz zwiększy morale pracowników.

Samsung, Google i Apple należą do marek odnoszących największe triumfy, a oprócz swojego niezwykłego sukcesu, wszystkie łączy jedna cecha wspólna – środowisko sprzyjające pracy zespołowej. Jeśli chcesz wejść na ten sam poziom świadomości biznesowej, czas wykorzystać stosowany przez nie model. Stworzenie środowiska sprzyjającego współpracy może się okazać Twoim największym atutem biznesowym.

Promowanie środowiska sprzyjającego pracy zespołowej nie nastąpi jednak w ciągu jednej nocy. Wymaga to gruntownego rozpatrzenia, projektu, który uchwyci ducha Twojej działalności oraz właściwego projektu ergonomicznego. Nie musisz posiadać kilkupiętrowego biura lub dużego metrażu. Można wydzielić docelowe strefy bez względu na dostępną powierzchnię. Poniżej przedstawiliśmy przykłady pięciu obszarów, które warto umieścić w swoim biurze:

1.    Stwórz nieformalne miejsce odpoczynku

Zastosuj w swoim biurze nowoczesną koncepcję miejsc przeznaczonych na nieformalne przerwy - pomyśl o wygodnych siedzeniach, takich jak poduchy lub przytulne sofy. Stworzenie miejsca na odpoczynek i nieformalne spotkania może sprzyjać tworzeniu nowych pomysłów, które mogłyby nie powstać w bardziej formalnym otoczeniu. .  

Zachęcaj ludzi, żeby odeszli od swoich biurek i popracowali trochę w innym środowisku. Dzięki temu odświeżą umysł i zwiększy się ich produktywność. Ponadto ważne jest tworzenie więzi i budowanie zdrowych relacji, a nieformalne miejsce odpoczynku stwarza możliwości do lepszych interakcji pomiędzy współpracownikami. Przygotuj swoje miejsce na sesje tworzenia pomysłów i rozwiązywania problemów, wykorzystując arkusze konferencyjne Post-it. Arkusze pasują do standardowych stojaków easel oraz można je oderwać i przykleić na ścianę dzięki samoprzylepnemu tyłowi. To świetny sposób, aby precyzować pomysły oraz śledzić sugestie grupy.

2.    Poświęć jeden z obszarów na tworzenie nowych pomysłów

Poświęć jedno z miejsc w biurze na tworzenie pomysłów, miejsce w którym będą mogły powstawać i być opracowywane nowe koncepcje. Pomocna podczas procesu tworzenia pomysłów może być również tablica suchościerna. Jeśli potrzebujesz bardziej konwencjonalnych rozwiązań na urządzenie takiego miejsca, Post-it posiada całą gamę produktów idealnych do szybkiego wprowadzenia niezbędnych zmian. Tablicę suchościerną można łatwo rozwinąć i przyczepić do ściany bez konieczności jakiegokolwiek majsterkowania. Dostępne są różne rozmiary, tak więc można wybrać produkt odpowiedni dla Twojej przestrzeni.

3.    Usuń bariery dzięki otwartemu obszarowi biurowemu

Przekształć tradycyjny obszar biurowy w całkowicie otwartą przestrzeń coworkingową bez barier pomiędzy biurkami. Plan otwartego biura oraz zwiększenie różnorodności współpracowników umożliwia spontaniczne powstawanie pomysłów, tworzy poczucie koleżeństwa oraz ułatwia komunikację.

Oprócz jakże ważnych biurek oraz krzeseł, zaprojektuj w swojej przestrzeni naturalne oświetlenie oraz zadbaj o jakość powietrza. Według badań to te dwa czynniki zostały uznane jako istotne elementy tworzenia wydajnego miejsca pracy. Jak pokazują badania, rośliny wokół biurek zapewniają niezbędny kontakt z naturą, a jednocześnie oczyszczają powietrze oraz ponoszą produktywność o 15%.

4.    Wspieraj interakcje pomiędzy pracownikami dzięki stworzeniu pomieszczenia spotkań

Według badań, dostępność herbaty, kawy i przekąsek należy do najważniejszych funkcji usługowych wydajnego miejsca pracy. Są nawet ważniejsze niż łączność Wi-Fi. Stołówka lub pomieszczenie socjalne to idealne miejsce do prowadzenia rozmów, nawiązywania kontaktów oraz robienia przerw w pracy. To niezbędna przestrzeń, która szybko może stać się pomieszczeniem wykorzystywanym do pracy zespołowej, zachęcać do nawiązywania kontaktów pomiędzy ludźmi z różnych zespołów.

Zainwestuj w niezbędne sprzęty, takie jak dobra maszyna do kawy oraz meble i wyposażenie, które będą sprzyjać produktywności. Mogą to być stoły idealne do sesji grupowych, jak również zapas dużych bloczków samoprzylepnych Post-it, wykorzystywanych podczas pracy. Mimo iż nie jest to niezbędny element, w pomieszczeniu spotkań ważną rolę ma również wyposażenie techniczne. Wystarczająco duże i widoczne dla całego zespołu ekrany będą przydatne podczas przeglądania dokumentów lub plików oraz pomogą przyspieszyć spotkania.

5.    Znajdź miejsce do pracy dla dużych grup w salach konferencyjnych

Przygotuj specjalne miejsce do spotkań wewnętrznych, spotkań z klientami oraz rozmów z kandydatami do pracy. Ważne, aby prezentacje i rozmowy konferencyjne odbywały się w przestronnych przestrzeniach prywatnych. Niezbędny będzie stół do spotkań, podobnie jak wygodne krzesła, podstawowe wyposażenie techniczne oraz dystrybutor wody.

Umiejętne wykorzystanie przestrzeni umożliwia osiągnięcie zakładanych celów biznesowych. Jeśli zależy Ci, aby Twoi pracownicy pracowali w zespole, zacznij od odświeżenia swojego środowiska pracy, podejmuj dalsze kroki, aby zachęcić do tego sposobu myślenia w innych obszarach w Twojej firmie.

Udostępnij:

Czytaj dalej

Kontakt
close

Porozmawiajmy osobiście

Skontaktuj się z przedstawicielem Staples, dzwoniąc na numer:

(58) 781 52 00

Możesz również wypełnić poniższy formularz, a wkrótce skontaktuje się z Tobą jeden z naszych przedstawicieli.

Get help PL

Form