Logo Staples

Siedem sposobów na pobudzanie innowacyjności w pracy zespołowej

Udostępnij:
  • Edding

Kiedy skrzynka e-mailowa jest przepełniona, a terminy zbliżają się nieubłagalnie, cały świat może skurczyć się do nas samych i ekranu naszego komputera. W dzisiejszych pełnych pośpiechu biurach praca zespołowa często znika z listy zadań do wykonania, pozbawiając nas tym samym szansy na zmniejszenie presji przez dzielenie się możliwymi rozwiązaniami z innymi pracownikami.

W jednym z badań, 86% respondentów stwierdziło, że winą za niepowodzenia w pracy należy obarczyć brak współpracy lub nieefektywną komunikację, przy czym blisko 40% uznało, że nie współpracuje wystarczająco blisko z innymi pracownikami. Wszyscy znamy korzyści ze wspólnej pracy, ale co zrobić, żeby stała się ona rzeczywistością?

Oto siedem pomysłów, jak zacząć czerpać korzyści ze współpracy.

1. Stwórz inspirujące środowisko pracy
Bez względu na preferowany styl pracy, każdy czasem musi skoncentrować się na pojedynczym zadaniu, a czasem – pracować z innymi. Miejsce pracy, które łączy w sobie przestrzeń prywatną i publiczną, bardziej sprzyja innowacjom i pomaga osiągać wszystkim jak najlepsze wyniki. Biurka do samodzielnej pracy, sale zebrań dla grup projektowych i strefa relaksu do kontaktów towarzyskich pozwalają każdemu wybrać miejsce, w którym będzie mu się najprzyjemniej i najlepiej pracowało.

2. Stwórz pozytywną kulturę
Nie chodzi tylko o to, „gdzie”, ale również „jak” się pracuje. Skuteczna praca zespołowa możliwa jest tylko wtedy, gdy czujemy się na tyle komfortowo, by dzielić się swoimi pomysłami z innymi pracownikami, nawet jeśli wiemy, że nie zgadzają się z nami. Firmy z kulturą transparentności, zaufania i szacunku często nie tylko potrafią lepiej motywować swoich pracowników, ale również odnotowują większy wzrost produktywności, jakości i poziomu usług. A przecież mało która firma może pozwolić sobie na ignorowanie korzyści, które bezpośrednio przekładają się na zyski!

Menadżerowie powinni torować tutaj drogę, identyfikując obszary wymagające ulepszenia oraz poszukując rozwiązań konkretnych problemów. Niektórzy psychologowie uważają, że kontakty twarzą w twarz przynoszą znaczenie lepsze wyniki niż sama komunikacja cyfrowa. Na przykład, dzięki polityce otwartych drzwi kadra wyższego szczebla chętniej rozmawia z pracownikami na wszystkich poziomach hierarchii organizacyjnej.

3. Bądź gotów, by dzielić się pomysłami
W życiu osobistym nieustannie kontaktujemy się i łączymy z innymi online. Jednak często zapominamy, że to koncepcje, które leżą u podstaw technologii pozwalają nam na tworzenie takich sieci powiązań, a nie technologia sama w sobie.

Oczywiście e-maile to podstawowy warunek efektywności wspólnej pracy, ale papier i przybory do pisania są równie ważne. Czy jest bowiem jakiś lepszy sposób na pokazanie kluczowych koncepcji niż napisanie ich na tablicy suchościeralnej lub flipcharcie, gdzie każdy będzie mógł je przeczytać?

Tym, którzy nie mają pod ręką tablicy suchościeralnej, pomocą służy Legamaster Magic-Chart – błyskawiczna powierzchnia do pisania. Wykonana z folii elektrostatycznej łatwo przylega do każdej powierzchni (np. drewna, betonu, szkła, a nawet tapety), a ponieważ nie ma warstwy kleju, po jej zdjęciu nie zostają żadne ślady. Można na niej pisać każdym rodzajem markera, przyczepiać i odczepiać kartki z prezentacjami i zaznaczać uwagi, dzięki czemu każdy członek zespołu może z łatwością współtworzyć dany projekt.

Aby odnotowywać wszystkie spontaniczne, pojawiające się na bieżąco pomysły, warto nosić w kieszeni marker do tablic suchościeralnych edding 360. Nadaje się świetnie nie tylko do pisania na tablicach suchościeralnych, ale również na wszystkich nieporowatych powierzchniach, takich jak szkło, emalia czy melamina. Co więcej, można go z łatwością zetrzeć, jeśli zmienimy zdanie.

4. Ułatwiaj wzajemne rozmowy
Nie ma nic bardziej frustrującego niż członkowie zespołu projektowego z różnymi priorytetami. Któż nie doświadczył tego nieprzyjemnego ucisku w żołądku, kiedy nagle okazało się, że wszyscy w zespole pracowali nad czymś zupełnie innym i straciliśmy czas, powielając cudzą pracę albo działając według nieaktualnych instrukcji. Oczywiście konieczne jest odpowiednie oprogramowanie do zarządzania projektami, jednak konkretne problemy najlepiej rozwiązywać po prostu podnosząc się z krzesła i rozmawiając z innymi pracownikami.

5. Wykorzystuj mocne strony członków zespołu
Zgodnie z modelem ról w zespole Belbina różnice między członkami zespołu to nie problem, ale coś, co należy sobie uświadomić i zaakceptować. Znacznie lepiej pracujemy wtedy, gdy możemy być sobą. Najważniejsze to pozwalać członkom zespołu pracować wspólnie z maksymalnym wykorzystaniem ich atutów – typ Realizatora według Belbina wyposażyć w automatyczny marker do tablic suchościeralnych, by zapisywał przebieg dyskusji, podczas gdy Krytyk Wartościujący będzie siedział i zastanawiał się nad wnioskami. Czasem wystarczy poprosić o odnotowywanie przebiegu dyskusji osobę, która ma najbardziej staranne pismo albo potrafi czysto rysować.

Innowacje stają się bowiem codziennością dopiero wtedy, kiedy jednostki uświadomią sobie, jak zróżnicowane umiejętności i doświadczenie członków zespołu mogą wspólnie pomóc w znalezieniu idealnego rozwiązania.

6. Niech współpraca daje satysfakcję

Jak już wspomniano, współpraca może być satysfakcjonująca nie tylko dla jednostek, ale dla całej firmy. Jednak namacalne rezultaty pomagają osadzić pracę zespołową w życiu firmy. Jeżeli w naszej indywidualnej ocenie pracownika zostaną nam wyznaczone cele związane ze współpracą i zespołem, wiadomo, na czym mamy się koncentrować i co oceniać, a tym samym – kiedy dane cele udało nam się zrealizować.

W zależności od indywidualnych preferencji, wkład w pracę zespołu można docenić na forum prywatnym lub publicznym. Można na przykład wysłać e-mail, opublikować podziękowanie jako komentarz w dyskusji w firmowych mediach społecznościowych, czy jako notatkę w biuletynie albo udzielić pochwały podczas ogólnofirmowego zebrania. Można nawet zaprosić dany zespół na wspólne wieczorne wyjście, co nie tylko będzie nagrodą za jego osiągnięcia, ale również pomoże wzmocnić więzi łączące jego członków.

7. Dostosowywanie się i ewolucja
Firmy zazwyczaj dobrze radzą sobie ze śledzeniem trendów rynkowych i innowacyjnych technologii, ale równie ważna jest dobra orientacja w narzędziach i strategiach komunikacji zespołowej. To proces, który sam w sobie wymaga ogólnej współpracy, by dobrze poznać aktualne produkty i gadżety, ale również najnowsze koncepcje.

Warto również pamiętać o efekcie domina w przypadku zmian w organizacji, np. nowe procesy, restrukturyzacja i rozwój produktów mogą wpływać na sposób komunikowania się pracowników, przez co wysiłek zespołowy staje się kwestią najwyższej wagi.

Udostępnij:

Czytaj dalej

Kontakt
close

Porozmawiajmy osobiście

Skontaktuj się z przedstawicielem Staples, dzwoniąc na numer:

(58) 781 52 00

Możesz również wypełnić poniższy formularz, a wkrótce skontaktuje się z Tobą jeden z naszych przedstawicieli.

Get help PL

Form