Logo Staples

Praca zespołowa

Udostępnij:
  • Legamaster

Wraz z wkroczeniem na rynek pracy milenialsów, znanych również jako pokolenie Y, należy spodziewać się nieuniknionej zmiany środowiska pracy. Jest to pokolenie istotnie wpływające na przyszłość pomieszczeń biurowych, bo to właśnie to pokolenie stanowi przyszłość biur. W przeprowadzonym przez dział badania rynku Legamaster badaniu na temat przyszłości biur 2015-2016 stwierdzono, że milenialsi przykładają większą wagę do pracy grupowej w porównaniu z ich poprzednikami, pokoleniem X, czyli pokoleniem niżu demograficznego (nie mylić z pokoleniem baby boomers, które poprzedzało pokolenie X). Co jednak sposób pracy milenialsów oznacza dla przyszłości środowiska biurowego?

Pokolenie Y preferuje spontaniczne i nieformalne spotkania, przykładając, w przeciwieństwie do poprzedników, dużą wagę do rozmów twarzą w twarz. Praca biurowa przeszła ewolucję od telefonowania i wysyłania faksów do pisania e-maili i udziału w wideokonferencjach. Teraz wygląda na to, że wracamy do początków, do osobistych spotkań i rozmów twarzą w twarz. Milenialsi, pragnąc podkreślić osobisty charakter pracy opartej na wysiłku grupowym, często wybierają biura typu open space, co oznacza, że wszyscy współpracownicy siedzą w jednej otwartej przestrzeni, a zamknięte biura przestają być potrzebne. Nie potrzebne są już także przypisane miejsca za biurkiem: wygrywają bardziej elastyczne rozwiązania, ponieważ w przyszłości praca biurowa będzie raczej koncentrować się wokół danego zadania, a nie – biura. Oznacza to, że pracownik będzie woleć usiąść w pobliżu wszystkich osób zaangażowanych w projekt, zamiast codziennie zasiadać przy tym samym biurku. Otwarty plan biura ułatwia współpracę między pracownikami, prościej jest ze sobą porozmawiać, zorganizować nieformalne zebranie. Milenialści znani są również jako pokolenie wizualne, a praca w warunkach open space upraszcza wizualizacje, ponieważ wszyscy, którym chcemy przekazać dane informacje znajdują się dosłownie w tym samym pomieszczeniu.

Ich preferencje i sposób pracy wpłyną na przyszłe trendy biurowe. I nie chodzi tu tylko o planowanie przestrzeni biurowej, ale również pomieszczeń potrzebnych na nieformalne spotkania. Przestrzenie wspólne postrzegane są obecnie jako otoczenie biurowe, które sprzyja kreatywności i pracy zespołowej. Na przykład podejście zwinne nie jest już zarezerwowane wyłącznie dla projektów w działach IT. Ten sposób pracy rozprzestrzenił się również na inne działy w firmach, bowiem uświadomiono sobie, że również tam praktyki i zasady obowiązujące w zwinnym podejściu (Agile) mogą przynosić korzyści. Podejście zwinne, coraz częściej znajdujące zastosowanie w biurach przyszłości, to dynamicznie rozwijająca się metoda pracy zespołowej. Czy wiecie, że na samym Linked In istnieje już 55 349 scrum masterów, a w internecie można znaleźć 8 014 coachów zwinnej metodyki Agile? Coraz więcej firm wprowadza zwinne metody pracy zespołowej, ponieważ przyspiesza to proces opracowywania produktu, a zespoły są bardziej wydajne – lepiej zarządzają priorytetami, a tym samym tworzą dla klientów produkty wyższej jakości. Generalnie, firmy, które wdrożyły zwinne rozwiązania, odniosły liczne korzyści.

Wyniki pracy zespołowej zależą nie tylko od środowiska pracy grupy współdziałających pracowników, ale również od materiałów dostępnych w biurze. W historiach opowiedzianych przez użytkowników w ramach badania Legamaster pojawiły się takie potrzeby, jak „coś z uchwytem dla coachów/scrum masterów, którzy są ciągle w ruchu”. Dlatego Legamaster przygotowało nowy zwinny zestaw, pudełko, które można łatwo przenosić, zawierające artykuły biurowe potrzebne podczas codziennych spotkań w ramach metodyki scrum, np. markery do tablic suchościeralnych, taśmy do tablic planistycznych, magnesy, gąbki do tablicy, środek i chusteczki do czyszczenia tablicy. Kolejna potrzeba związana z przyszłym sposobem pracy, na której skupiło się Legamaster: „Zwinni pracownicy wolą korzystać z magnesów, a nie samoprzylepnych karteczek do wszystkiego, co musi wisieć przez kilka dni albo co trzeba często przenosić, jak na przykład, karty historii na tablicy zadań.” Legamaster ma prostą odpowiedź na to zapotrzebowanie: karteczki Magic-Chart Notes. Są elektrostatyczne i z łatwością przylegają praktycznie do każdej powierzchni, a jednocześnie można je szybko przesuwać albo wymieniać. Co więcej, karteczki Magic-Chart Notes są ścieralne i wielokrotnego użytku. Zapraszamy do obejrzenia filmu, w którym pokazano, jak karteczki Magic-Chart Notes wprowadzają magię do środowiska pracy zespołowej.

Źródło:         Badanie przyszłości form pracy biurowej Legamaster – 2015/2016   
                    Badanie strategiczne Legamaster, 2015

Udostępnij:

Czytaj dalej

Kontakt
close

Porozmawiajmy osobiście

Skontaktuj się z przedstawicielem Staples, dzwoniąc na numer:

(58) 781 52 00

Możesz również wypełnić poniższy formularz, a wkrótce skontaktuje się z Tobą jeden z naszych przedstawicieli.

Get help PL

Form