Logo Staples

Odkryj potęgę metody Design Thinking dzięki karteczkom Post-it® i innym nietypowym narzędziom

Udostępnij:

W dzisiejszych czasach w pracy najważniejsza jest współpraca. Jednak nie jeden menadżer już zauważył, że nie można po prostu zwołać grupy ludzi na spotkanie i potem oczekiwać cudów. Tak jak wszystko w biznesie, efektywna współpraca wymaga właściwego podejścia i właściwych narzędzi. Tu zaczyna się rola Design Thinking.

Jako nieliniowy, powtarzalny i ciągły proces, Design Thinking pomaga zespołom lepiej zrozumieć klientów, określić problemy natury biznesowej i stworzyć nowatorskie rozwiązania. Pod tym względem przewyższa liniowe sposoby rozwiązania problemów stosowane w wielu firmach.

Potęga Design Thinking

Design Thinking składa się z pięciu etapów: 1. Zrozumienie potrzeb klienta, 2. Określenie problemu, 3. Szukanie potencjalnych rozwiązań, 4. Rozwój najbardziej obiecujących pomysłów, 5. Testowanie prototypów z użytkownikami w celu uzyskania ich opinii.

Design Thinking to znacznie ciekawszy sposób na rozwiązywanie problemów, ponieważ wychodzi poza ramy tradycyjnych liniowych procesów. Jak to ujął dr Stuart Brown – Odcięci od zabawy dorośli zazwyczaj są sztywni, poważni, nieelastyczni i zamknięci na nowe możliwości. Firmy, w których nie ma miejsca na zabawę, są dokładnie takie same.

Zabawowe podejście używane w Design Thinking pozwala Twojemu zespołowi zwiększyć elastyczność i otworzyć się na nowe możliwości, które wcześniej mogły zostać od startu odrzucone. Nic więc dziwnego, że metodę tę wykorzystują firmy odnoszące największe sukcesy, np. Apple, Google, PepsiCo i Nike.

Odpowiednie narzędzia na odpowiednim miejscu

Nie musisz zastanawiać się, jak metoda Design Thinking zadziała w programie PowerPoint lub arkuszu kalkulacyjnym. To liniowe i statyczne narzędzia, które nie ułatwiają współpracy. Tu potrzebne są takie narzędzia, jak karteczki samoprzylepne Post-it®, samoprzylepne arkusze Post-it® Super Sticky Meeting Charts czy suchościeralna folia Post-it®, które ma w swojej ofercie firma 3M.

Zespół może z łatwością zapisywać pomysły, umieszczać je na ścianie, uzupełniać, modyfikować i łączyć. Każdy może tworzyć notatki dostępne dla wszystkich. Dzięki temu wyznaczanie osoby odpowiedzialnej za robienie notatek ze spotkania nie jest konieczne. Dodatkowo, to również sposób na udostępnianie i rozwijanie pomysłów innych osób oraz usprawnianie współpracy po spotkaniu, ponieważ każdy może podejść do notatek i je przeczytać.

Jesteście gotowi przetestować metodę Design Thinking w swoim zespole? Kolejny przełomowy pomysł jest na wyciągnięcie ręki, sięgajacej do Twojej szafy z biurowymi materiałami. Oto, jak produkty Post-it® mogą pomóc efektywnie wykorzystać każdy etap procesu Design Thinking.

Zrozumienie

Na tym etapie chcesz, aby każdy dobrze zrozumiał problem, z jakim się mierzycie. Trzeba przeprowadzić badania, porozmawiać z ekspertami i użytkownikami, zgromadzić dane. Wykorzystaj suchościeralną folię Post-it®, aby stworzyć tablicę, na którą będą trafiać najważniejsze informacje widoczne dla wszystkich.

Określenie

Po zakończeniu badań nadchodzi czas, aby zebrać wszystkie dane i ponownie dokładnie zdefiniować problem, który próbujesz rozwiązać. Samoprzylepne arkusze konferenyjne Post-it® Super Sticky Self Stick Easels pozwalają grupować różne aspekty problemu na arkusze. Jeśli w pomieszczeniu będzie kilka arkuszy z różnymi zagadnieniami, zespół może swobodnie zmieniać tematy w dowolnym momencie i wnieść swoje spostrzeżenia. Gdy już problem zostanie określony, zapisz jego definicję na osobnym arkuszu i powieś go gdzieś w pomieszczeniu. Arkusz ten będzie służył jako inspiracja w fazie szukania rozwiązań.

Szukanie rozwiązań

Po wytężonym wysiłku lewej półkuli mózgu, czas na pracę prawej półkuli. Rozdaj uczestnikom karteczki Post-it®, na których będą zapisywać wszystkie pomysły, jakie tylko im przyjdą do głowy. W tym etapie najważniejsze jest generowanie pomysłów. Niech każdy je zapisuje (jeden pomysł na kartkę), przykleja na tablicy i tak w kółko. Tu nie jest ważna jakość, lecz ilość, więc zaopatrz każdego w dużą ilość karteczek. Gdy już powstanie wystarczająca liczba pomysłów, omów te, które wydają się najbardziej trafne, i zbierz je w jedno miejsce.

Prototypy

Zamiast skupiać się na jednym, rozwiń kilka pomysłów i stwórzcie ich prototypy. Nie należy karać porażki. Chodzi o to, aby jak najszybciej i najtaniej znaleźć najlepsze rozwiązanie. Aby śledzić rozwój każdego z nich, użyj dużych kartek samoprzylepnych Post-it® Super Sticky Big Notes. Dodawaj notatki, nowe pomysły buduj na tych już istniejących. 

Testowanie

Gdy już powstanie zadowalający prototyp, wstrzymaj się z produkcją. W takim momencie warto przeprowadzić testy z udziałem użytkowników i zebrać ich opinie. W ten sposób zyskasz więcej pewności, że produkt się przyjmie. Zbierz kilku użytkowników i zapisuj ich opinie na arkuszach Post-it®, którymi będą się dzielić podczas moderowanych testów.  

Używając metody Design Thinking, pamiętaj, że każdy etap może być prowadzony równolegle i że zawsze możesz wrócić do poprzedniego etapu. Na przykład, wiedza zdobyta podczas fazy testów może rzucić nowe światło na definicję problemu, co zainicjuje nową burzę mózgów, podczas której powstaną rozwiązania, na które nikt wcześniej nie wpadł.

Udostępnij:

Czytaj dalej

Kontakt
close

Porozmawiajmy osobiście

Skontaktuj się z przedstawicielem Staples, dzwoniąc na numer:

(58) 781 52 00

Możesz również wypełnić poniższy formularz, a wkrótce skontaktuje się z Tobą jeden z naszych przedstawicieli.

Get help PL

Form