Logo Staples

Jak gry dziecięce mogą ożywić pracę w biurze

Udostępnij:
  • Staples_article

W brytyjskiej siedzibie firmy LEGO® w Londynie można znowu poczuć się jak dziecko.

Tutaj zabawa to poważna sprawa. Od kreatywnej współpracy po efektywne rozwiązywanie problemów — zabawa wpływa na sukces uwielbianej firmy produkującej klocki.

Jaskrawożółta klatka schodowa wygląda, jakby była zbudowana z gigantycznych klocków LEGO®. Każde z pięciu pięter biura ma inny motyw przewodni. Stacje z klockami LEGO® rozsiane są po całym biurze i zachęcają pracowników do zrobienia sobie krótkiej przerwy na zabawę.

Bali Padda, dyrektor operacyjny firmy LEGO®, twierdzi, że taka aranżacja biura łączy pracowników na różnych stanowiskach. Dzięki temu mogą się oni nawzajem od siebie czegoś nauczyć. Zabawa pomaga również oswoić się z kreatywnym podejmowaniem ryzyka. Pozwala też stworzyć weselsze i przyjemniejsze środowisko pracy.

Choć Twoje codzienne zadania w pracy niekoniecznie są związane z projektowaniem i reklamą klocków, nadal możesz czerpać wiedzę z książeczki LEGO®. Oto kilka sposobów na wykorzystanie w biurze gier dla dzieci i aktywności zawierających w sobie element zabawy, dzięki którym zwiększysz produktywność i zadowolenie swoich pracowników.

Zapewnij zabawki, aby umysły pracowników cały czas pracowały.
Kto powiedział, że kolorowanie jest tylko dla dzieci? Kolorowanki dla dorosłych są coraz bardziej popularne. One nie tylko dają upust wyobraźni. Kolorowanie jest również wykorzystywane w artterapii w celu redukcji stresu i zrelaksowania umysłu. Od miejskiej dżungli i mandali po zwierzęta i naturę — kolorowanki stworzone z myślą o dorosłych pobudzają kreatywność.

Kolorowanki mogą nie być dla każdego, ale każdy ma swoją ulubioną zabawkę z dzieciństwa. Badania pokazały, że określone ruchy rąk pomagają rozwijać czynności poznawcze, poprawiają koncentrację i pobudzają do tworzenia nowych pomysłów. Zachęcaj pracowników, aby zamiast klikania długopisem czy krążęnia wokół biura podczas rozmowy telefonicznej, trzymali na biurku jakąś zabawkę, która zajmie ich ręce. Może to być ciastolina, kostka Rubika lub piłeczka do ściskania. 

Ponadto, takie zabawki to doskonały temat do rozpoczęcia rozmowy. Twoi współpracownicy mogą poczuć pokusę wzięcia ich do ręki i pobawienia się nimi. Więcej spontanicznych interakcji tego typu pomoże stworzyć lepsze środowisko pracy.

Wykorzystaj zabawę przy rozwiązywaniu problemów
Dla dorosłego pomysł, aby bawić się w miejscu pracy, może wydawać się dziwny lub niemądry. Rozważ organizację spotkań z facylitatorem, które zachęcają do zabawy, rozwiązywania problemów i głębokich, grupowych dyskusji.

Z myślą o takich rozwiązaniach, firma LEGO® stworzyła specjalną serię dedykowanych produktów, będących elementem metody LEGO® SERIOUS PLAY® . Stworzona na podstawie badań metoda oparta na zabawie wykorzystuje klocki LEGO® jako materiał, który integruje zespoły, pomaga zrozumieć sposób myślenia innych i w efekcie pozwala rozwiązać prawdziwe problemy firmy.

Zajęcia mają zachęcać do wymiany pomysłów w organizacjach, w których ludzie nie zawsze mają ze sobą bezpośredni kontakt. Z informacji na stronie internetowej LEGO® wynika, że ta metoda to konstruktywny proces, który pomaga zwiększyć zrozumienie między pracownikami, obniżyć poziom frustracji, umożliwia zdobywanie wiedzy, odnajdywanie insightów oraz odkrywanie nowych sposobów myślenia.

Wygląda to tak: każdy uczestnik dostaje swój własny zestaw LEGO® części, łączników i klocków. Facylitator daje wskazówki i warianty. Wszyscy budują swoje własne modele 3D, które są punktem wyjścia do rozpoczęcia dialogu. Choć LEGO® sprzedaje zestawy (np. Starter Kit, Window Exploration Bag, Connections Kit i Identity and Landscape Kit), firma nie oferuje facylitacji spotkań warsztatowych. To niezależni konsultanci, facylitatorzy oraz firmy consultingowe prowadzą sesje LEGO® SERIOUS PLAY®. Krótkie sesje trwają od trzech do czterech godzin, ale program można rozszerzyć i zorganizować trwające kilka dni warsztaty.

Wróćmy do prostych gier prowadzonych dla czystej zabawy
Czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze. Zorganizuj grę towarzyską lub zabawę grupową, niewymagającą żadnych narzędzi i przygotowań, którą lubiłeś w dzieciństwie.

Celem tych zajęć nie musi być koniecznie rozwiązywanie trudnych problemów czy zmiana sposobu pracy. Nadrzędnym celem jest stworzenie przyjaznej atmosfery, w której pracownicy mogą się zintegrować i cieszyć swoim towarzystwem. Poniżej kilka przykładów takich gier: 

Głuchy telefon

 

Odgadnij celebrytę

 

Tak dużo spędzamy czasu w pracy. Trochę zabawy nie zaszkodzi. Dzięki tym strategiom i zajęciom, możesz stworzyć biuro, w którym będzie panowała atmosfera pełna inspiracji. Pomoże ona Twoim pracownikom w ciężkiej pracy i zabawie.  

Kontakt

Udostępnij:

Czytaj dalej

Kontakt
close

Porozmawiajmy osobiście

Skontaktuj się z przedstawicielem Staples, dzwoniąc na numer:

(58) 781 52 00

Możesz również wypełnić poniższy formularz, a wkrótce skontaktuje się z Tobą jeden z naszych przedstawicieli.

Get help PL

Form