Logo Staples

6 wskazówek, dzięki którym system hot-desking („gorącego biurka”) zapewni większą wydajność i zadowolenie pracowników

Udostępnij:

Nowoczesne miejsca pracy ewoluują, a pracownicy nie są już przywiązani do pracy w biurze. Według badań firmy analitycznej IDC niemal 40% pracowników firm przeszło na częściowo lub w pełni mobilny system pracy. Praca zdalna wiąże się jednak z różnymi wyzwaniami. Ostatnie badanie firmy Dell wykazało, że ponad jedna trzecia pracowników uważa, że praca zdalna negatywnie wpływa na ducha zespołu w ich biurach.

System hot-desking może pomóc zbudować pomost pomiędzy pracą zdalną i biurową. Ideą systemu hot-desking są wspólne biurka — polega on na tworzeniu tymczasowych stanowisk pracy zamiast stałych. Pracownicy, wchodząc do biura, wybierają dowolne biurko.

Jeśli przestrzeń w koncepcji hot-desking zostanie dobrze zaaranżowana i wdrożona z rozwagą, może pobudzić współpracę oraz sprawić, że pracownicy poczują się mniej wyizolowani, wzmacniając tym samym kulturę organizacyjną. System pomaga także małym i średnim przedsiębiorstwom lepiej wykorzystać przestrzeń, ponieważ zmniejsza liczbę niewykorzystywanych biurek.

1. Zachęcaj pracowników do nadawania stanowiskom pracy bardziej osobistego charakteru

Ludzie lubią otaczać się gadżetami, rodzinnymi zdjęciami i swoimi ulubionymi akcesoriami biurowymi, takimi jak długopisy i notesy. Hot-desking może to utrudnić, wiąże się z nim bowiem ryzyko, że stanowiska pracy pozostaną zimne i bezduszne. „Biurka stają się zwykłymi powierzchniami, którym brakuje osobistych akcentów”, można wyczytać w raporcie firmy Leitz.

Możesz ułatwić pracownikom nadawanie ich tymczasowym przestrzeniom bardziej osobistego charakteru. Zapewnij im zamykane schowki, gablotki lub szafki do przechowywania własnych rzeczy. Pomyśl o pojemnikach, które można układać jeden na drugim, aby zmaksymalizować ilość dostępnego miejsca do przechowywania i ułatwić pracownikom trzymanie i transport ich ulubionych przedmiotów do nowych biurek oraz utrzymywanie porządku i czystości w całej przestrzeni roboczej.

2. Zadbaj o komfort podczas organizowania stanowiska pracy

CBT20857_oth_web_Leitz_mybox_1140x500px_v03.jpg

Badania firmy Kensington wskazują, że ergonomia jest największym wyzwaniem przy wdrażaniu systemu hot-desking. Kluczowe znaczenie ma możliwość dopasowania fotela, biurka i monitora do własnych preferencji.

Zacznij od ergonomicznych foteli wysokiej jakości z możliwością regulacji podłokietników, nachylenia i wysokości. Akcesoria stworzone z myślą o stanowisku pracy mogą jeszcze bardziej zwiększyć komfort i wydajność pracowników. Na przykład system Smart-Fit firmy Kensington obejmuje stojaki na laptopy, oparcia, podkładki pod myszy oraz podnóżki. Pomagają one pracownikom szybko dostosować swoje tymczasowe miejsca pracy do własnych preferencji każdego ranka i zapewniają maksymalny komfort przez cały dzień.

3. Zachęcaj do współpracy dzięki elastycznym i komfortowym przestrzeniom wspólnym

Przeprowadzone w Europie przez firmę IBM badanie wykazało, że osoby, które regularnie pracują zdalnie, zgłaszają problemy dotyczące współpracy i komunikacji ze współpracownikami. Zapewniając swoim pracownikom biuro sprzyjające współpracy, dasz im więcej powodów, dla których będą się w nim pojawiać — w celu przeprowadzenia burzy mózgów na spotkaniach lub po prostu budowania lepszych relacji ze współpracownikami.

„Projekt przestrzeni nie sprowadza się jedynie do zorganizowania środowiska pracy — chodzi o budowanie nastroju, zachęcanie do określonych zachowań i wzmocnienie kultury danej marki”, wynika z raportu firmy Leitz. Spraw, by wspólne przestrzenie stały się bardziej przytulne dzięki komfortowym, swobodnym miejscom siedzącym. Powieś białe tablice ułatwiające zespołom gromadzenie się wokół tego samego miejsca i kreatywne działanie. Szeroka biała tablica Nobo została zoptymalizowana z myślą o dopasowaniu do sposobu pracy używających jej osób. Niewykorzystywana górna i dolna przestrzeń została ograniczona na rzecz wydłużonych boków, dzięki czemu podczas przeprowadzania burzy mózgów nie umknie żadna innowacyjna myśl. W pobliżu tablic umieść pisaki suchościeralne i karteczki samoprzylepne. Te ulepszenia pozytywnie wpłyną na współpracę oraz wzmocnią kulturę firmy.

4. Wykorzystaj kolory, aby zapewnić ciągłość

CBT20857_oth_web_Leitz_clickstore_1140x500px_v01.jpg

System hot-desking jest określany jako skuteczny sposób wykorzystania przestrzeni, ale jednocześnie stwarza ryzyko, że biuro stanie się mdłe i nieciekawe. Jeśli biuro ma wyłącznie użytkowy charakter, nie będzie ciepłym i przyjaznym miejscem pracy.

Możesz łatwo temu zaradzić, wprowadzając kolory na całej powierzchni. Badania wykazały, że kolor niebieski pobudza kreatywność, natomiast czerwień pozytywnie wpływa na dbałość o szczegóły. Wyposaż biuro w kolorowe szafki i pudła do przechowywania, akcesoria oraz meble, by uczynić przestrzeń roboczą uzupełnieniem marki Twojej organizacji. Kolorowe pudełka i inne akcesoria mogą rozjaśnić Twoje biuro.  

5. Zachęcaj do dbania o higieniczne środowisko pracy

Zaraz po ergonomii, drugim największym wyzwaniem stojącym przed pracodawcami decydującymi się na wprowadzenie sytemu hot-desking jest higiena. Biurka i sprzęt biurowy, taki jak klawiatury, mogą być jednymi z najbardziej niehigienicznych powierzchni w biurze.

Jako że wiele osób korzysta z tego samego stanowiska pracy, ważne jest, by każdy sprzątał własną przestrzeń roboczą i dezynfekował wszystko przed wyjściem. Ułatwiaj pracownikom zachowanie higieny, zapewniając im chusteczki dezynfekujące i środki do dezynfekcji rąk, a także rozpowszechniając wśród nich ten pomocny przewodnik, by zagwarantować im miejsce pracy wolne od zarazków. 

6. Wyposaż swoje biuro w niezbędne produkty biurowe

Pomimo rozwoju technologii oraz pracy mobilnej, pracownicy nadal potrzebują artykułów biurowych. „Nie zapominaj, że przeciętny pracownik biurowy nadal wykorzystuje ponad 10 000 jednostek papieru rocznie”, można przeczytać w raporcie firmy Leitz - 'Work is where you are'.

Wyposaż biuro w zszywacze, dziurkacze, nożyczki, pojemniki i inne niezbędne przedmioty. Linia produktów Leitz WOW oferuje tego rodzaju artykuły w różnorodnej kolorystyce, dzięki czemu przestrzeń stanie się bardziej przyjazna i zachęcająca.

Udostępnij:

Czytaj dalej

Kontakt
close

Porozmawiajmy osobiście

Skontaktuj się z przedstawicielem Staples, dzwoniąc na numer:

(58) 781 52 00

Możesz również wypełnić poniższy formularz, a wkrótce skontaktuje się z Tobą jeden z naszych przedstawicieli.

Get help PL

Form