6 sposobów na zachęcenie do innowacji

Udostępnij:
  • Staples_article

Innowacyjność w pracy może przybierać różne formy. Może nią być upraszczanie procesów, zgłaszanie pomysłów na spotkaniach lub spojrzenie na problem z innej perspektywy.

Problem w tym, że nie każdy ma wrodzony talent do innowacji. Niektórzy ludzie mogą mieć trudności ze znajdowaniem nieszablonowych rozwiązań, ale to nie znaczy, że jest to dla nich nieosiągalne. Możliwe, że potrzebują tylko niewielkiego bodźca, aby się zainspirować,

Środowisko, które pobudza do innowacji, można budować na wiele sposobów, np. poprzez zabawne gry dla dzieci lub ćwiczenia pobudzające kreatywność. Oto sześć sposobów na stworzenie otoczenia, które sprzyja współpracy, a tym samym pobudza do kreatywnego myślenia. 

1. Stwórz pokój lub kącik gier

Gdy pracownicy głównej siedziby LEGO® w Wielkiej Brytanii potrzebują przerwy, w pobliżu zawsze znajdą zabawki. Klocki LEGO® można znaleźć w całym biurze. Dzięki nim umysły i ręce pracowników są ciągle aktywne. Taki pomysł możesz wykorzystać w swoim biurze i zmienić nieużywaną przestrzeń lub pomieszczenie w miejsce, które zachęci pracowników do zabawy. 

Wybierz różne gry, w które można grać 1 na 1 lub w małych grupach. Puzzle to idealny dodatek, ponieważ układa się je w ciszy, a pracę nad nimi można zacząć lub przerwać w dowolnej chwili. Innymi grami lub dodatkami mogą być klocki LEGO® lub gry z dzieciństwa. Pomieszczenia socjalne i żywność — to nasze propozycje, jak zaopatrzyć te strefy zabaw w przekąski i napoje, które dodadzą pracownikom energii. 

Oczywistym jest, że pracownicy są w pracy, aby pracować. Należy zatem unikać gier zbyt głośnych lub pochłaniających zbyt dużo czasu, takich jak gry planszowe. Wybierz krótkie i intensywne gry, tak aby pracownicy maksymalnie wykorzystali czas zabawy, a następnie odświeżeni wrócili do pracy.

Poszukujesz więcej pomysłów na gry, które pobudzą innowacyjność? Zapraszamy do lektury artykułu o tym, jak można dostosować gry dla dzieci do biura, tak aby zainspirowały pracowników. 

2. Zachęcaj pracowników do przyjaznego współzawodnictwa

Co kwartał przełamuj codzienną rutynę nutą nieszkodliwego współzawodnictwa. Zbierz pracowników z różnych działów, aby mogli ze sobą współzawodniczyć, współpracować i pobudzać swoją kreatywność.

Przeprowadź biurowy quiz — to świetna okazja do integracji pracowników. Poproś pracowników, aby napisali o sobie pięć ciekawostek i stwórz z tych informacji pytania.

Ludzie uwielbiają chwalić się wypróbowanymi przepisami i daniami, więc zrób z tego zawody. Zorganizuj konkurs na najlepsze dania, które potem zjecie wspólnie. Motywem mogą być przekąski na mistrzostwa świata w piłce nożnej lub świąteczne słodkości. Zorganizuj głosowanie i przygotuj nagrody dla entuzjastów gotowania, których posiłki okażą się najsmaczniejsze.

Pamiętaj, aby zaopatrzyć firmową kuchnię w produkty niezbędne do serwowania kulinarnych innowacji przygotowanych przez pracowników, korzystając z Pomieszczenia socjalne i żywność.  

3. Zachęcaj do aktywności — zorganizuj zajęcia jogi w biurze

Trudno o nowe pomysły, jeśli pracownicy są wypaleni, zestresowani lub zmęczeni. Joga będzie na to doskonałym remedium. To nieobciążające organizmu ćwiczenia, które dodają energii zarówno ciału, jak i umysłowi. Można je wykonywać niemal w każdym miejscu. Wystarczy zorganizować trochę pustej przestrzeni, instruktora (lub nawet płytę DVD) i maty.

No i jeszcze chętnych uczestników! Aby zachęcić więcej osób, zorganizuj zajęcia dla początkujących. Przygaście światła i skupcie się na jodze przez 15–30 minut. Po takiej sesji wszyscy poczują się bardziej skoncentrowani.

4. Zorganizuj wspólny projekt artystyczny

Tworząc wspólny projekt artystyczny, ludzie, którzy w nim uczestniczą, mogą pokazać swoją kreatywność i popisać się wyobraźnią. Może to być nawet coś mało wymagającego technicznie, np. wydrukowany czarno-biały mural, który można powiesić na ścianie. Połóż w pobliżu kredki i markery, aby zachęcić ludzi do kolorowania murala lub rysowania własnych ilustracji.

Jeśli mural okaże się hitem, rozważ zatrudnienie instruktora, który poprowadzi zajęcia artystyczne dla całego biura. Istnieje wiele sposobów na zainspirowanie pracowników i uwolnienie drzemiących w nich artystów oraz kreatywności, np. imprezy z malowaniem i zajęcia z rysowania.

5. Zmień pracowników w nauczycieli

Każdy pracownik, niezależnie od szczebla lub stanowiska, posiada wyjątkowe umiejętności i wiedzę. Zachęcanie do dzielenia się wiedzą w całej organizacji pomaga w nawiązywaniu nowych znajomości i relacji między pracownikami, a to z kolei prowadzi do zwiększania innowacyjności.

Organizuj spotkania przy lunchu. Poproś pracowników, aby przedstawili krótkie prezentacje dotyczące ich obowiązków. Będzie szczególnie ciekawie, jeśli podzielą się zaskakującymi lub nieznanymi aspektami swojej pracy. Tematem może być wszystko, począwszy od sztuczek w Excelu poprzez kulisy pracy kierownika biura.

Pracownicy mogą również uczyć umiejętności całkowicie niezwiązanych z pracą, np. żonglowania lub idealnego gotowania jajek. Ukryte talenty współpracowników mogą Cię zaskoczyć!

6. Przygotuj spotkanie z kulturą

Aby wyrwać się z biura i odkryć nowe perspektywy, zaplanuj dla zespołu aktywności związane z kulturą. Idźcie do muzeum sztuki, na koncert lub na spektakl. 

Najpierw przeprowadź w biurze ankietę na temat zainteresowań pracowników, a następnie wybierz wydarzenie kulturalne, które będzie najbardziej odpowiednie. Warto zachęcać ludzi, aby wyszli ze swojej strefy komfortu, jednak zbyt drastyczne zmiany mogą nie przynieść pożądanego efektu.

Po powrocie przeprowadź dyskusję na temat wrażeń z wyjścia. Aby zachęcić do rozmów, zadaj kilka pytań. Wrażenia i przemyślenia na temat tego samego wydarzenia mogą być bardzo różne. Gdy ludzie poznają sposób myślenia innych, otwierają się na inne pomysły — to bardzo ważne przy innowacjach. Poza tym, spotkania poza miejscem pracy pomogą zacieśnić więzy między pracownikami.

Pomysły nie przychodzą do głowy ot tak. Często jest tak, że innowacje powstają z połączenia dwóch z pozoru niepowiązanych zdarzeń, współpracy ludzi, którzy normalnie nie pracują razem, lub poprzez spojrzenie z nowej perspektywy. Stworzenie sprzyjającego środowiska to pierwszy krok na drodze do innowacji w miejscu pracy.

Udostępnij:

Czytaj dalej

Kontakt
close

Porozmawiajmy osobiście

Skontaktuj się z przedstawicielem Staples, dzwoniąc na numer:

(58) 781 52 00

Możesz również wypełnić poniższy formularz, a wkrótce skontaktuje się z Tobą jeden z naszych przedstawicieli.

Get help PL

Form