6 powodów, dla których wesoły współpracownik to dobry pracownik

Udostępnij:
  • Staples_article

W książce pt. The Gap: The Science of What Separates Us from Other Animals, profesor psychologii Thomas Suddendorf próbuje odpowiedzieć na odwieczne pytanie: co odróżnia człowieka od innych gatunków istniejących obecnie, nie wspominając o innych formach życia istniejących miliony lat temu?

Autor przygląda się aspektom, takim jak mowa, rolnictwo, narzędzia i współpraca, ale zaznacza, że w przypadku rozpatrywania tych aspektów na niskim poziomie można wnioskować, że papuga mówi, mrówki uprawiają rolę, kruki używają narzędzi, a pszczoły współpracują na ogromną skalę.

Choć jesteśmy najlepsi prawie we wszystkim, co potrafią inne zwierzęta, Suddendorf twierdzi, że są dwie główne cechy, które naprawdę nas odróżniają — nasza wyobraźnia i zdolność analizy różnych sytuacji oraz głębokie pragnienie łączenia umysłów we wspólnym wysiłku.

Tutaj pojawia się temat zabawy. Podczas gdy dla wielu gatunków zwierząt zabawa jest formą utrzymywania więzi społecznych (wyobraźcie sobie zabawę dwóch szczeniaków), ludziom służy do pobudzania wyobraźni, aby mogli rozwijać się, uczyć i zmieniać świat wokół.

Sprawa zabawy
Zabawa jest prawdopodobnie jedną z pierwszych świadomych czynności człowieka, a także tym, co czyni nas ludźmi. Gdy tylko na twarzy dziecka pojawi się pierwszy uśmiech, jego mama zacznie je rozśmieszać, bawiąc się w „a-ku-ku” lub wydając śmieszne odgłosy. Od pierwszego chichotu dziecka, życie zabawy się rozpoczyna. Od niemowlaka po nastolatka, społeczeństwo priorytetowo traktuje udostępnianie dzieciom zabawek, zajęć, czasu z rodziną i znajomymi, aby mogły się bawić, budować, tworzyć i udawać.

Gdy jednak zaczyna się praca, poprzez natłok obowiązków zabawa schodzi na drugi plan. Jednak zabawa jest tak samo ważna zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, zwłaszcza jeśli chodzi o bycie dobrym współpracownikiem. Oto sześć powodów, dla których: 

1. Zabawa pobudza optymizm

Według badań dr Stuarta Browna „dorośli, którzy się nie bawią, zazwyczaj są sztywni, poważni, nieelastyczni i zamknięci na nowe możliwości”. W związku z tym można założyć, że dorośli, którzy się bawią, potrafią się bardziej dostosować i podchodzą do nowych sytuacji z dobrym nastawieniem i otwartym umysłem. 

2. Zabawa poprawia pamięć

Z artykułu w magazynie Annals of the Brazilian Academy of Sciences można się dowiedzieć, że będąca pionierem w dziedzinie neurobiologii Marian Diamond odkryła, że zabawa wpływa na rozmiar mózgu i jego skład chemiczny. W wyniku tego osoby, które w młodości mogły bawić się częściej, wytworzyły więcej komórek nerwowych w zakręcie zębatym. To obszar mózgu, który odpowiada za przetwarzanie wspomnień.

3. Zabawa pobudza motywację

W magazynie European Journal of Humour Research profesor psychologii René Proyer pisze, że dorośli, którzy lubią się bawić, odczuwają większą satysfakcję z życia, która z kolei zwiększa motywację do wykonywania zadań. A w swojej książce pt. Beyond Boredom and Anxiety: The Experience of Play in Work and Games psycholog Mihaly Csikszentmihalyi pisze, że rodzaj skupienia, który można zaobserwować podczas zabawy, można zaobserwować również podczas pracy. W takim przypadku ludzie zapominają o czasie i nagrodach od przełożonych — sama praca staje się nagrodą.

4. Zabawa wpływa pozytywnie na poziom zadowolenia z pracy

W magazynie International Journal of Technology Management można znaleźć informację o badaniach Ping Yu (eksperta ds. zdrowia) i jej zespołu, przeprowadzonych na niemal 1500 osobach aktywnych zawodowo z Tajwanu, wskazujących, że wesołość wpływa pozytywnie zarówno na satysfakcję, jak i wyniki w pracy.

5. Zabawa pobudza innowacyjność

Stuart Brown uważa, że zabawa w pracy powinna być priorytetem, ponieważ „pobudza innowacyjność i zdolność przystosowania się do zmieniających się warunków. To nie tylko forma ucieczki. Pomaga nam znaleźć drogę w trudnych sytuacjach”. To szalenie ważne przy nieprzewidywalnej naturze wielu zawodów i projektów. Wesoły umysł jest w stanie stawić czoła każdemu wyzwaniu i poradzić sobie z nim w innowacyjny sposób.

6. Zabawa obniża poziom stresu

W magazynie Leisure Sciences badacze Cale Magnuson i Lynn Barnett piszą, że wesołe osoby odczuwają mniej stresu i lepiej sobie radzą w trudnych sytuacjach. Według ich badań wcale nie muszą one mieć do czynienia z mniejszą liczbą stresogennych sytuacji, ale potrafią je oceniać w inny sposób. Dzięki temu takie osoby mogą ocenić sytuację uznawaną za stresującą jako mniej stresującą, ponieważ nie będzie wykraczać poza ich możliwości.

Należy jednak pamiętać, że nie każdy bawi się w ten sam sposób. W magazynie Personality and Individual Differences Proyer wylicza cztery typy wesołych dorosłych: otwarcie wesoły, lekkoduch, lubiący bawić się pomysłami, lubiący śmiać się z codziennych obserwacji.

Jak sprawić, aby zabawa stała się częścią dnia?
Zabawa jest tak samo ważna dla zdrowia, jak odpowiednia dieta, ćwiczenia czy dobry sen. W swojej pogadance na kanale TED na temat roli zabawy Brown powiedział, że „przeciwieństwem zabawy nie jest praca, lecz depresja”. Ludzie, którzy żyją bez zabawy, mogą stać się zdziwaczali, sztywni i mogą też czuć się ofiarami. Oznacza to, że zabawa, tak jak sen, nie może czekać do kolejnego urlopu — musi być częścią codziennego życia!

Dobra wiadomość jest taka, że bawić się można zawsze i wszędzie, nawet w biurze. Cechy charakterystyczne zabawy to zwykle wesołość, spontaniczność i interaktywność. O to nie jest trudno. Wystarczy szybka gra na telefonie pomiędzy spotkaniami, test sprawności wśród znajomych z pracy, szybki mecz piłki nożnej podczas lunchu lub nawet próba wykonania rutynowej czynności w rekordowym czasie. Aby poznać więcej sposobów na wprowadzenie zabawy do biura, przeczytaj nasze artykuły o zabawach dla dzieci, dzięki którym poprawi się jakość „życia biurowego”, oraz zajęciach, które pobudzają innowacyjność. 

 Poświęć trochę czasu po pracy na coś przyjemnego, np. grę na instrumencie, czytanie książki, rozwiązywanie krzyżówek lub pracę nad dodatkowym projektem. Aby znaleźć zabawę, która doda Ci energii, musisz określić typ swojej osobowości. Jeśli jesteś osobą lubiącą łamigłówki, sporty ekstremalne mogą nie być dobrym wyborem. 

Udostępnij:

Czytaj dalej

Kontakt
close

Porozmawiajmy osobiście

Skontaktuj się z przedstawicielem Staples, dzwoniąc na numer:

(58) 781 52 00

Możesz również wypełnić poniższy formularz, a wkrótce skontaktuje się z Tobą jeden z naszych przedstawicieli.

Get help PL

Form