Logo Staples

Wyróżnij się bez rujnowania budżetu

Udostępnij:
  • Edding

W dzisiejszych czasach często nasze życie toczy się przed monitorem. Jesteśmy bombardowani przez e-maile, uwodzeni przez strony internetowe, a transakcje online w zasadzie nie wymagają już udziału człowieka. Podobno 80% dochodów pochodzi od 20% aktualnych klientów, ale nawet lojalni odbiorcy mogą zacząć rozglądać się za konkurencją, jeżeli zabraknie osobistego zaangażowania, tego „czegoś”, co nas wyróżni.

Zachowanie klientów zależy od tego, jak się czują. Firmy, które w kreatywny sposób budują więzi emocjonalne nie tylko wyróżniają się na tle konkurencji, ale ich klienci bywają bardziej zadowoleni i częściej do nich wracają.

Przedstawiamy dwa pomysły, które – bez pomocy informatyki – wywołają uśmiech na twarzy klientów w okresie świątecznym, a przy tym nie zrujnują naszego budżetu. Co więcej, pozwolą Ci spędzić trochę czasu na kreatywnym zajęciu z dala od komputera.

Pomysł nr 1: Napisz kartkę z podziękowaniem
Pamiętasz, kiedy ostatnio dostałeś ręcznie napisany list lub kartkę? Czy nie poczułeś się wtedy naprawdę dowartościowany? W czasach elektronicznych to, że ktoś zadał sobie trud i napisał coś ręcznie zamiast machnąć pospiesznie e-mail czy w ogóle się tym nie przejmować, robi wrażenie. Badania sugerują, że to właśnie intencja się liczy.

Osobiste podziękowanie klientom, którzy pomagają naszej firmie rozwijać się, nie tylko zwiększają obroty: mądra organizacja szczerze docenia swoich klientów.  Jak najlepiej to zrobić? We własnoręcznie napisanej wiadomości. Może się to wydawać staromodne, ale w ten sposób sprawimy komuś wielką przyjemność za cenę artykułów biurowych i znaczka.

A oto kilka pomysłów na idealne podziękowanie:

1. Zawsze używaj najlepszej jakości artykułów biurowych, papeterii o gramaturze co najmniej 120 g/m2 lub półmatowych kartek czy wizytówek o gramaturze 300 g/m2.

2. Dobierz odpowiedni długopis. Zwykły długopis żelowy wystarczy, ale jeżeli chcemy zrobić wrażenie na adresacie, być może warto użyć dobrej jakości markera lakierowego, np. edding 750 i edding 751. Jest połyskliwy, trwały, nie rozmazuje się. Dostępny w 14 żywych kolorach, m.in. w świątecznym srebrze lub złocie: z nimi pomysłowość  nie zna granic. Jeżeli chcesz wysłać coś więcej niż list czy kartkę, możesz użyć markerów do pisania na papierze powlekanym, na szkle, metalu, drewnie, ceramice czy plastiku. Pozostają nieprzejrzyste nawet na ciemnych powierzchniach i papierze. Kolor tuszu kontrastujący z kolorem powierzchni zwiększy moc komunikatu.

3. Pamiętaj, żeby nie zrobić błędu w imieniu i nazwisku klienta: z takiej korespondencji byłoby więcej szkody niż pożytku.

4. Wyjaśnij, po co piszesz, kieruj swoje słowa bezpośrednio do adresata, żeby poczuł, że zwracamy się wyłącznie do niego. To nie jest korespondencja handlowa więc nie załączaj kuponów rabatowych, ani nie proś o nic w zamian.

5. Niech notatka jest krótka i konkretna, żeby adresat wiedział, że jesteśmy szczerze wdzięczni za jego lojalność. Można napisać coś osobistego, ale pamiętajmy, że nie każdy podziela nasze poczucie humoru.

6. Nasze pismo powinno być czytelne, ale nie musi to być perfekcyjna kursywa. W rzeczywistości realistyczny, codzienny charakter pisma sprawia przyjazne, nieformalne wrażenie, na którym nam zależy.

7. Na zakończenie uważnie przeczytaj całą wiadomość, poproś kogoś o sprawdzenie błędów. Tym samym sprawdzisz, czy masz czytelne pismo!

Dobrze, by taka osobista korespondencja stała się pewną tradycją. Wszyscy lubią poczuć się w ten sposób dowartościowani, nawet bez okazji. I oczywiście takie podejście wywoła uśmiech nie tylko na twarzy klientów, ale również kontrahentów, znajomych i współpracowników. Jeżeli niedawno jeden z członków zespołu pomógł Ci w pracy, może również jego warto w ten sposób docenić?

Pomysł nr 2: Wiadomości na szybach
Przecież nie wszystkie zakupy odbywają się przez Internet! Nie ma to jak krzątanina na ruchliwej ulicy - sprzedawcy wabią przechodniów na każdym kroku, dlatego spersonalizowane wiadomości mogą okazać się strzałem w dziesiątkę i zwrócić ich uwagę. Nawet w biurach można zwiększyć zaangażowanie pracowników nadając bardziej osobisty charakter firmowemu otoczeniu.

Udekoruj salę konferencyjną, wystawę w sklepie czy tablicę z menu, żeby uczcić nadchodzące święta albo ogłosić wielką wyprzedaż prezentując slogan, któremu trudno się oprzeć.

Oto kilka sugestii:

1. Markery kredowe, np. edding 4090 i edding 4095 w świątecznych kolorach, to niedrogi i prosty sposób, aby nadać wyjątkowy charakter wystrojowi w sklepie czy w biurze, unikając bałaganu związanego z używaniem farby lub kleju. Markery z tuszem na bazie płynnej kredy piszą na każdej nieporowatej powierzchni – na szkle, czarnej tablicy, lustrze, w zasadzie wszędzie, gdzie sięga wzrok klientów czy współpracowników.

2. Popuść wodze fantazji. Niech Twoje wiadomości będą chwytliwe, a ich kolory niech rzucają się w oczy. Ale pamiętaj, by zachować umiar. Zbyt skomplikowany symbol lub wzór może zniechęcić odbiorców. Często jeden kolor, np. w zimowym obrazie, wystarczy. Uważnie dobieraj kolory, podobno wpływają na decyzję o zakupie.

3. Jeżeli używasz słów, upewnij się, że są czytelne i nie ma w nich błędów. Dobrze sprawdzają się cytaty czy ciekawe fakty.

4. Wiadomości powinny znajdować się na wysokości wzroku. W ten sposób łatwiej przyciągną potencjalnych klientów albo zwrócą uwagę współpracowników.

5. Regularnie zmieniaj wzór lub wiadomość, aby przekaz nie tracił mocy. Jeżeli korzystasz z markera kredowego, wystarczy go zetrzeć mokrą szmatką. Jeżeli po Bożym Narodzeniu zechcesz zastąpić płatki śniegu na przykład wiosennymi kwiatkami, to nic prostszego!

Cokolwiek wybierzesz, taki spersonalizowany marketing to duża korzyść małym kosztem.

Udostępnij:

Czytaj dalej

Kontakt
close

Porozmawiajmy osobiście

Skontaktuj się z przedstawicielem Staples, dzwoniąc na numer:

(58) 781 52 00

Możesz również wypełnić poniższy formularz, a wkrótce skontaktuje się z Tobą jeden z naszych przedstawicieli.

Get help PL

Form