Logo Staples

Potęga PRZESTRZENI DO PRACY

Udostępnij:

Przeciętny pracownik w Europie spędza 40,3 godziny tygodniowo w pracy, z czego większość przy tym samym biurku lub stanowisku pracy. Jednak zaskakująco małą ilość tego czasu poświęca się na analizę organizacji samego środowiska pracy.

Warunki, w których pracownik przebywa na co dzień — od położenia biurka po wybór materiałów biurowych — rzadko zmieniają się w stosunku do tego, co zastał pierwszego dnia pracy. Możliwość twórczej ingerencji ogranicza się do postawienia kilku rodzinnych zdjęć lub kalendarza na biurku — jeśli pracownik w ogóle ma biurko! W przypadku pracowników, którzy spędzają dzień w innych pomieszczeniach, w klasach, gabinetach lekarskich czy magazynach, zapewnienie idealnej PRZESTRZENI DO PRACY jest jeszcze trudniejsze. 

Zaprojektowano je i urządzono z myślą o określonym zastosowaniu. Jednak wszyscy mamy swoje upodobania, a na naszą kreatywność i nasz poziom stresu wpływają różne czynniki. Dając pracownikom szansę na zastanowienie się nad tym, gdzie i w jaki sposób pracują, firmy mogą znacznie zwiększyć ich poczucie komfortu, kreatywność i wydajność. Tutaj zaczyna się nasza rola.

W Staples mamy takie powiedzenie: lepsza przestrzeń to lepsza praca. Nigdzie indziej nie jest to stwierdzenie tak prawdziwe, jak właśnie w przypadku PRZESTRZENI DO PRACY.

Od strony fizycznej o wygodzie

Smiling young female entrepreneur working on a laptop at home

PRZESTRZEŃ DO PRACY ma znaczący wpływ na zadowolenie i wydajność pracownika. Wygląd i funkcjonalność mebli, technologii i produktów, a także wrażenia, jakie w nas wywołują, wpływają na sposób wykonywania pracy. Dobrze przemyślana i zaprojektowana, nowoczesna PRZESTRZEŃ DO PRACY może działać jak katalizator i ułatwiać pracownikom realizację zadań. Z kolei źle zaprojektowana i wyposażona przestrzeń działa jak hamulec — brakuje w niej inspiracji, a pracownicy nie są tak wydajni.

Jedno z badań wykazało, że nawet niewielkie zmiany w poziomie zadowolenia pracownika wywarły ogromny wpływ na wydajność. Okazało się, że spadek wskaźnika dobrego samopoczucia o 7% zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń snu o 18,6%, zaburzeń lękowych lub depresji o 15%, a cukrzycy o 14,6%.

Wyróżnij się na tle innych pracodawców

Young brunette woman using mobile while standing on street and waiting for a bus or taxi

Jednak nie chodzi tylko o fizyczną przestrzeń biurową. Dla coraz większej liczby pracowników PRZESTRZEŃ DO PRACY to dwa razy w tygodniu stół we własnej kuchni, pokój hotelowy tysiące kilometrów od przełożonego lub biuro klienta. Najnowsze rozwiązania technologiczne umożliwiające elastyczną, zdalną pracę to doskonały sposób na poprawę jej warunków, skądkolwiek ona się odbywa. 

To ważna rzecz, ponieważ nowoczesna PRZESTRZEŃ DO PRACY jest warunkiem nie tylko lepszego działania, ale także skutecznego pozyskiwania pracowników i zapobiegania ich rotacji. W innym badaniu przyjrzano się grupie 1000 pracowników biurowych w Wielkiej Brytanii, aby przeanalizować wpływ zdrowia i szczęścia pracowników na wydajność. Najbardziej wydajne przedsiębiorstwa oferowały przemyślane rozwiązania w miejscu pracy, takie jak biurka do pracy stojącej i osobiste szafki. Ponadto 48% pracowników stwierdziło, że urządzenie miejsca pracy miało znaczący wpływ na ich decyzję o tym, czy chcą pozostać u danego pracodawcy.

Rywalizując o najlepszych pracowników, pracodawcy muszą sprawić, by oferowana PRZESTRZEŃ DO PRACY była atutem — niezależnie do tego, czy mówimy o projekcie wnętrza czy o możliwości pracy wirtualnej.

Elementy dobrze przygotowanej PRZESTRZENI DO PRACY

AdobeStock_103168262.jpeg

Każdy z nas jest inny. Jeden pracownik może woleć wygodne krzesło od stanowiska do pracy stojącej w biurze mieszczącym 500 osób. Innemu może zależeć na cieplejszej barwie światła lub na obecności roślin w gabinecie stomatologicznym, w którym pracuje. Jednak każda nowoczesna i przynosząca sukces PRZESTRZEŃ DO PRACY zawiera następujące elementy:

Meble i wystrój: w każdej PRZESTRZENI DO PRACY muszą być meble, na których pracownicy mogą siadać, w których mogą przechowywać różne rzeczy i przy których mogą pisać, współpracować z innymi osobami lub zyskać odrobinę prywatności.

Technologia: w każdej firmie potrzebne są komputery, telefony, drukarki, kopiarki i inne rozwiązania biurowe umożliwiające wydajną pracę w każdych okolicznościach. 

Produkty biurowe: długopisy, papier, spinacze i inne materiały biurowe są kluczowe dla zapewnienia skutecznej komunikacji i dobrej organizacji pracy.

Dowiedz się więcej na temat wpływu, jaki PRZESTRZEŃ DO PRACY wywiera na pracowników, i znajdź wskazówki dla siebie, które pomogą Ci ją polepszyć.

Udostępnij:

Czytaj dalej

Kontakt
close

Porozmawiajmy osobiście

Skontaktuj się z przedstawicielem Staples, dzwoniąc na numer:

(58) 781 52 00

Możesz również wypełnić poniższy formularz, a wkrótce skontaktuje się z Tobą jeden z naszych przedstawicieli.

Get help PL

Form