Logo Staples

Jak stworzyć Mapę Myśli z produktami Post-it®?

Udostępnij:

Mapowanie myśli doskonale nadaje się do opracowywania pomysłów w wielu aspektach życia, zwłaszcza gdy chcesz połączyć organizację z kreatywnością.

Pomyśl o mapie myśli jako o sposobie na wizualizację koncepcji i pomysłów oraz niezbędnych kroków do ich osiągnięcia. Umieszczając je na jednej mapie tworzysz sieć powiązań, które przyczyniają się do realizacji celu. Wszystko na jednym arkuszu – od ogółu do szczegółu.

Jest to jeden z najbardziej uniwersalnych sposobów na burzę mózgów, nawet gdy pracujesz sam czy na home office. To świetna metoda na uporządkowanie myśli i szybkie wyciąganie wniosków.

1. Do tworzenia mapy myśli wykorzystaj bloki samoprzylepne Post-it® lub folie suchościeralne Post-it® oraz karteczki samoprzylepne Post-it® Super Sticky w różnych rozmiarach.

2. Zapisz swój główny pomysł, temat lub problem w kółku na środku kartki. Idealnie sprawdzą się do tego duże karteczki samoprzylepne. Najlepiej będzie, jeśli główny temat zapiszesz z pomocą obrazu. Aktywujesz wtedy te ośrodki w mózgu, które odpowiadają za przetwarzanie obrazu i emocji. Dzięki temu jeszcze lepiej pobudzisz swoją pamięć i koncentrację.

3. Wybierz podtematy i pomysły, które są najważniejsze dla realizacji głównego celu - następnie narysuj gałęzie do nich z centralnej idei. Używaj słów – kluczy, które idealnie oddadzą istotę zagadnienia. Używając produktów Post-it® nie musisz się ograniczać. Wystarczy dokleić kolejną kartkę z bloku samoprzylepnego Post-it® lub wybrać większy rozmiar tablicy suchościeralnej Post-it®.

4. Powtórz ten proces dla każdego podtematu lub idei, tworząc kolejne gałęzie. Ich ważność możesz różnicować za pomocą mniejszych lub większych liter, użycia różnych kolorów. Idealnie jeśli wykorzystasz obrazy lub symbole – te ostatnie spowodują uruchomienie obszarów z mózgu odpowiedzialnych za emocje. Im więcej kolorów i ekspresji, tym lepiej!

5. Mapa myśli pozwoli Ci stworzyć całościowy obraz zagadnienia, unaocznić zależności pomiędzy poszczególnymi tematami. Taki „obraz” w formie graficznej jest o wiele łatwiejszy do przyswojenia przez mózg, a dzięki zaangażowaniu w tworzenie mapy, wnikliwiej wchodzisz w poszczególne elementy. Rozkładając temat na „czynniki pierwsze”, uczysz się lub zapamiętujesz już w trakcie tworzenia.

Rozpocznij swoją skojarzeniową podróż i stwórz mapę myśli!

Udostępnij:

Czytaj dalej

Kontakt
close

Porozmawiajmy osobiście

Skontaktuj się z przedstawicielem Staples, dzwoniąc na numer:

(58) 781 52 00

Możesz również wypełnić poniższy formularz, a wkrótce skontaktuje się z Tobą jeden z naszych przedstawicieli.

Get help PL

Form