Logo Staples

JAK SKUPIĆ SIĘ NA PRACY, KIEDY SĄ WAKACJE?

Udostępnij:
  • Bi-Office

Zachowanie stałej koncentracji w pracy nie należy do łatwych zadań, ale staje się ono szczególnie trudne latem, kiedy pracę próbujemy połączyć z wieczornymi drinkami z przyjaciółmi, piknikami, weekendowymi wypadami nad morze i podróżami.

Na domiar złego większość naszych kolegów i koleżanek z biura ma właśnie urlop i kiedy my próbujemy wykonywać nie tylko swoje zwykłe obowiązki, lecz także ich zadania, oni cieszą się błękitnym niebem i złotym piaskiem.

Trener produktywności Marian Morgan wyjaśnia: „Wykonywanie swoich zadań i utrzymywanie produktywności na wysokim poziomie może być bardzo trudne w czasie, kiedy inni pracownicy biura (a w szczególności osoby odpowiedzialne za podejmowanie decyzji) są na urlopie. Tempo realizacji zadań znacznie wtedy spada”. Nawiązując do konieczności zajmowania się dziećmi w okresie wakacji szkolnych, dodaje: „Zachowanie właściwej równowagi między pracą a życiem rodzinnym staje się jeszcze trudniejsze”.

Al Coleman Jr., autor poradnika Secrets to Success: The Definitive Career Development Guide for New and First Generation Professionals (Tajniki sukcesu: wyczerpujący poradnik dotyczący rozwoju kariery dla profesjonalistów pierwszego pokolenia i osób rozpoczynających karierę), wyjaśnia: „To całkowicie naturalne, że latem jesteśmy nieco mniej produktywni – jest ładna pogoda, trwają urlopy, a jeśli mamy rodzinę – dzieci mają wakacje. Ogólnie każdy wolałby być wszędzie indziej, tylko nie w pracy”.

Aby więc choć trochę ułatwić przetrwanie sezonu wakacyjnego, poniżej podajemy kilka wskazówek na temat sposobów zwiększania swojej produktywności i utrzymywania koncentracji.

Weź kilka dni wolnego, aby potem móc pracować dłużej
Jeżeli masz jeszcze do wykorzystania kilka dni urlopu, zrób sobie wolne i spędź dzień z najbliższymi lub odpocznij w ulubionym zaciszu. Każdy pracownik potrzebuje przerwy, a taka przerwa w sezonie urlopowym umożliwi Ci zregenerowanie się i nabranie nowych sił. Al Coleman przypomina także o tym, że należy „wygospodarować czas na zaplanowanie innych ważnych dla nas wydarzeń i zajęć wakacyjnych, aby móc potem wokół nich organizować swoją pracę”. Efektywne zarządzanie czasem może pomóc wyeliminować niepokój wywołany nieobecnością w biurze. Wiedząc o zbliżającym się lunchu ze znajomymi, warto dzień wcześniej zostać w pracy dłużej, bądź też danego dnia rano stawić się w biurze wcześniej.

Planuj z wyprzedzeniem i jasno informuj innych o swoim harmonogramie
Podczas planowania urlopów nie da się uniknąć konfliktów, bo może okazać się, że o wolne w tym samym okresie wystąpiło kilka osób. W rezultacie pierwsza nasza myśl, to obawa przed zmniejszeniem produktywności, po której następuję próba znalezienia rozwiązania pozwalającego utrzymać sprawność realizacji zadań. W takiej sytuacji ważne jest, by planować z wyprzedzeniem i opracować system, dzięki któremu będzie można szybko i łatwo ustalić liczbę wymaganych zastępstw i ilość czasu potrzebnego na realizację zadań do wykonania podczas urlopu odpowiedzialnego za nie pracownika. To nie przypadek, że tablice suchościeralne i planery zaliczane są do kategorii podstawowych elementów wyposażenia biur. Są one niezbędne do wydajnej organizacji pracy i skutecznej komunikacji w każdym biurze.  Naprawdę warto z nich korzystać do jasnego komunikowania grafiku urlopów wszystkich pracowników, a także do przekazywania informacji o tym, kto z osób pozostających w pracy będzie odpowiedzialny za zadania osób zażywających wakacyjnego odpoczynku. Biuro wyposażone w podstawowe pomoce, takie jak tablice suchościeralne i planery, to środowisko pracy sprzyjające sprawnej organizacji i efektywnej komunikacji, co może pomóc zmniejszyć stres związany z nierównym tempem realizacji zadań.

Bardziej elastycznie podchodź do priorytetów
Lynn Taylor, specjalista ds. środowiska pracy wyjaśnia: „Może to być okres, w którym mniej rzeczy rozprasza naszą uwagę, ponieważ w biurze jest mniej osób. Warto maksymalnie to wykorzystać i skupić się na projektach wymagających myślenia i planowania strategicznego, co pozwoli przygotować się na przedłożenie wszystkich przygotowywanych na jesień propozycji i wniosków w chwili, kiedy do biura wróci atmosfera „wysokiego ciśnienia”. Z pewnością nie będziemy żałować tego, że wszelkie zastoje wykorzystaliśmy w ten właśnie sposób”. Bardzo korzystną umiejętnością jest więc elastyczne podchodzenie do priorytetów, ponieważ pozwala nam ona uniknąć utkwienia w martwym punkcie w czasie realizacji zadania, do którego potrzebujemy wkładu ze strony nieobecnego przełożonego czy współpracownika, a raczej skupić się na innych zadaniach, na przykład na planowaniu dalszych etapów projektu.

Pracuj w zespole, a nie solo
Nie da się zaprzeczyć temu, że latem, kiedy nie potrafimy myśleć o niczym innym, jak tylko o wylegiwaniu się na złotym piasku i wsłuchiwaniu w szum fal zamiast skupić się na pracy i złożeniu projektu w terminie, praca solo może wcale nie być najlepszym wyjściem z sytuacji. Zaletą pracy zespołowej jest nie tylko zwiększanie kreatywności poszczególnych członków zespołu – to także skuteczny sposób na utrzymanie skupienia, co oznacza większą wydajność pracy.

Pracuj z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie – z niewielką pomocą
Staraj się podchodzić do pracy bardziej elastycznie. Jak mówi Al Coleman: „Choć z pewnością nie chcemy rezygnować z wakacyjnego odpoczynku ani z ważnych wydarzeń w życiu rodziny lub przyjaciół, czasem konieczne może być skorzystanie z nowoczesnej technologii i poświęcenie kilku krótkich chwil na pracę zdalną. Można też poprosić o pomoc współpracownika lub wykorzystać kilka ze wspomnianych wcześniej sztuczek dotyczących planowania pracy, aby zadbać o wypełnianie swoich obowiązków zawodowych także w czasie urlopu”. Dzisiejsze tablice interaktywne wyposażone są w bezpłatne oprogramowanie do pracy grupowej, które umożliwia wygodną współpracę w formie wideokonferencji z praktycznie dowolnego miejsca na świecie i pozwala utrzymać produktywność nawet wtedy, kiedy nie ma nas w biurze.

Odpowiednio zaplanuj i zorganizuj czas swoich najbliższych, jeżeli masz dużo pracy
Jeżeli masz dzieci, doskonale wiesz, że lato to często jeden z najtrudniejszych okresów w roku, bo trzeba im wtedy organizować czas. Latem więcej uwagi z Twojej strony może też wymagać ukochana osoba. Kiedy okres wakacji okazuje się czasem wypełnionym obowiązkami rodzinnymi, a w biurze zaczynają narastać zaległości, warto zadbać o właściwą równowagę między czasem poświęcanym rodzinie a czasem spędzanym na pracy. Wcześniejsze zaplanowanie i zorganizowanie dzieciom czasu wolnego – na przykład zajęć w wakacyjnej świetlicy, kolonii czy pobytu u dziadków – zapewni Ci spokój i pozwoli skupić się na ważnych projektach w pracy i pozbyć wrażenia, że jesteś pracującym 24 godziny na dobę konsjerżem i animatorem dla swojej rodziny. Sprezentuj bliskim elegancki planer lub stylową tablicę i daj im swobodę i możliwość przejęcia kontroli nad swoimi zajęciami wakacyjnymi i łatwego ich śledzenia.

W czasie zastoju w pracy postaraj się zabłysnąć
Jeżeli okres wakacyjny to dla Ciebie okres szczególnie mało produktywny z tego prostego powodu, że w biurze niewiele się dzieje, wykorzystaj ten czas na rozpoczęcie pracy nad przyszłymi projektami lub na sfinalizowanie wszystkich niedokończonych spraw, które zdążyły się nagromadzić. Dobrze wiemy, że istnieją dni, kiedy samo pojawienie się w pracy wydaje się przejawem nadzwyczajnej produktywności, ale nie możesz ulec chęci oddania się lenistwu tylko dlatego, że masz wrażenie, że w biurze nie ma nic do zrobienia. Przygotuj się i zorganizuj zadania wcześniej, zaplanuj przyszłe projekty, uporządkuj bałagan, podpinaj niekończone sprawy, aby żadne poczucie winy nie mogło zepsuć Ci zabawy, kiedy przyjdzie czas na zasłużone wakacje.

Udostępnij:

Czytaj dalej

Kontakt
close

Porozmawiajmy osobiście

Skontaktuj się z przedstawicielem Staples, dzwoniąc na numer:

(58) 781 52 00

Możesz również wypełnić poniższy formularz, a wkrótce skontaktuje się z Tobą jeden z naszych przedstawicieli.

Get help PL

Form