Logo Staples

Zagrożenia dla zdrowia związane z korzystaniem z tzw. „gorącego biurka” (hot desk)

Udostępnij:
Staples_article

Niezależnie od tego, czy nam się to podoba, czy nie, „gorące biurka” odgrywają kluczową rolę w miejscach pracy — ok. 1/3 wszystkich pracowników biurowych codziennie korzysta z tego systemu. Pomysł został wprowadzony w latach 80. w firmach, w których praca odbywała się w systemie zmianowym, 24 godziny na dobę. Aby uniknąć dodatkowych kosztów, pracownicy z różnych zmian korzystali z tych samych biurek i wyposażenia. 

W dzisiejszych czasach łatwo zauważyć korzyści płynące z tego systemu. Dla części osób jest to elastyczny i przystępny sposób na udostępnianie przestrzeni, który sprzyja rozwojowi relacji koleżeńskich i eliminuje archaiczne podejście do przestrzeni biurowej. Badania wykazały, że taka elastyczna forma pracy sprzyja większemu zadowoleniu pracowników, dlatego też warto ją stosować. 

Nie oznacza to jednak, że „gorące biurka” są pozbawione wad. Niektóre osoby uważają takie rozwiązanie za koszmar z powodu braku prywatnej przestrzeni i możliwości urządzenia miejsca pracy wedle własnych upodobań oraz wątpliwego poziomu higieny. Na przykład, z perspektywy pracowników mających problemy z kręgosłupem, przechodnie stanowisko biurowe może negatywnie wpływać na wydajność pracy. Takie osoby muszą poświęcić czas, aby dostosować krzesło adekwatnie do swojej dolegliwości. Nietrudno wyobrazić sobie ich frustrację, gdy po przyjściu kolejnego dnia do pracy muszą wykonywać tę czynność od nowa, bo ich krzesło jest już zajęte. Podobnie, kwestie typu wysokość ekranu, rodzaj myszy czy podnóżek mogą mieć znaczący wpływ na komfort pracy, a tym samym poziom wydajności pracownika. 

Aby korzystanie z ”gorących biurek” było nieco wygodniejsze dla całego personelu, warto stosować się do kilku zasad. Poniższe porady umożliwiają optymalne wykorzystywanie systemu.

1. Pozostawiaj miejsce pracy w takim stanie, w jakim było przed jej rozpoczęciem: podstawowa zasada korzystania z ”gorących biurek” wymaga pozostawienia ich w takim samym stanie, jak przed rozpoczęciem pracy. W przypadku dostosowywania parametrów ergonomicznych stanowiska po zakończeniu pracy należy przywrócić je do stanu początkowego. Dotyczy to monitorów, klawiatur, myszy i krzeseł. Spowoduje to ułatwienie i skrócenie czasu przygotowania do pracy następnej osoby.  

2. Zachowuj higienę: gdy kilka osób korzysta z tego samego stanowiska pracy, utrzymanie wysokiej higieny jest niezbędne. Miej pod ręką płyn antybakteryjny i środek do czyszczenia ekranu, aby ograniczyć rozwój zarazków. Należy przetrzeć wszystkie używane biurka, zestawy głośnomówiące i klawiatury. Stanowisko pracy może stać się naprawdę brudne w krótkim czasie. Badania wykazały, że klawiatura komputera może być siedliskiem 3295 mikrobów na cal kwadratowy — to znacznie więcej niż w przypadku typowej deski klozetowej (49 mikrobów na cal kwadratowy). 

3. Sprzątaj po sobie: pod koniec zmiany należy zrobić porządek na używanych stanowiskach. Zabierz dokumenty, wizytówki i rzeczy osobiste. Na biurku nie powinno być śladu po Twojej pracy. 

4. Chroń dane: codzienne korzystanie z innego stanowiska wymaga zwracania większej uwagi na bezpieczeństwo danych. Pamiętaj, aby za każdym razem wylogować się ze swojego profilu, korzystać z bezpiecznego hasła i niszczyć poufne dokumenty. Pozwoli to zachować bezpieczeństwo danych — nawet jeśli codziennie jesteś w innym punkcie biura.

5. Poproś o pomoc: w przypadku szczególnych potrzeb w zakresie pracy należy przedstawić je bezpośredniemu przełożonemu, który odpowiednio wyposaży biurka przechodnie. Umożliwi to na przykład korzystanie z podpórek na nadgarstki lub podnóżków — niezależnie od tego, które stanowisko jest wolne.  

Poświęć kilka minut dziennie, aby stosować się do tych zasad, a zobaczysz, jak pozytywnie wpłynie to na pracę przy stanowisku przechodnim. Szybko zauważysz, że taka praktyka jest przydatna podczas codziennych obowiązków. 

Udostępnij:

Czytaj dalej

Kontakt
close

Porozmawiajmy osobiście

Skontaktuj się z przedstawicielem Staples, dzwoniąc na numer:

(58) 781 52 00

Możesz również wypełnić poniższy formularz, a wkrótce skontaktuje się z Tobą jeden z naszych przedstawicieli.

Get help PL

Form