Logo Staples

Sześć porad zwiększających wydajność w ergonomicznym biurze

Udostępnij:
staples

Komputery znacząco odmieniły sposób, w jaki pracujemy. Przed erą komputerów obowiązki pracowników były bardziej zróżnicowane; dokumenty pisano odręcznie, a zamiast wysyłania wiadomości e-mail, należało wstać od biurka i podejść bezpośrednio do stanowiska swojego współpracownika. Komputery sprawiły, że codzienna praca stała się bardziej powtarzalna. Doprowadziło to do problemów związanych z ergonomią pracy objawiających się zaburzeniami mięśniowo-szkieletowymi, które na szeroką skalę dotknęły firmy w Stanach Zjednoczonych. Straty spowodowane utraconymi godzinami pracy kosztowały amerykańskie firmy każdego roku setki milionów dolarów.

Większości wspomnianych strat wydajności można uniknąć, tworząc bardziej ergonomiczne środowisko pracy. Wprowadzenie lepiej zaprojektowanych biur, ergonomicznych narzędzi, stacji roboczych, sprzętu oraz elementów sterowania może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka występowania bólu mięśniowo-szkieletowego. Jednocześnie przełoży się na większą wydajność i mniejsze koszty roszczeń dotyczących bezpieczeństwa w miejscu pracy. Wiele organizacji w Stanach Zjednoczonych wprowadza ergonomiczne rozwiązania zapewniające doskonałe efekty, które mogłyby zostać spotęgowane poprzez wprowadzenie firmowego programu dbałości o ergonomię pracy. Warto rozważyć następujące sześć porad:

 

  • Oceń swoje potrzeby. Upewnij się, że wprowadzany program ergonomii pracy rozwiązuje konkretne potrzeby pracowników i jest dopasowany do ich systemu pracy.
  • Zautomatyzuj powtarzalne zadania. W miarę możliwości postaraj się zautomatyzować powtarzalne zadanie, takie jak archiwizacja oraz śledzenie danych, aby zmniejszyć ryzyko narażenia pracowników na bóle mięśniowo-szkieletowe.
  • Skorzystaj z pomocy ekspertów. Zatrudnij specjalistów (np. osoby z dyplomami CIE [Certified Industrial Ergonomist], CAE [Certified Associate Ergonomist] lub CHFEP [Certified Human Factors Engineering Professional]) dysponujących wiedzą z zakresu ergonomii, zlecając im przeprowadzenie analizy miejsca pracy pod kątem ewentualnych problemów z ergonomią. Niech zaproponują rozwiązanie dopasowane do budżetu i rozmiarów firmy.
  • Przeprowadzaj szkolenia swoich pracowników. Ergonomiczny sprzęt pomoże tylko wtedy, gdy jest poprawnie używany. Upewnij się, że pracownicy są przeszkoleni pod kątem poprawnego użytkowania.
  • Myśl całościowo. Nie koncentruj się na samym sprzęcie; stwórz program, który uwzględnia całe środowisko pracy, w tym hałas, oświetlenie oraz temperaturę, które również wpływają na zdrowie i samopoczucie pracowników.
  • Korzyści płynące z ergonomicznego miejsca pracy mogą przynieść wymierne zyski firmie, a także podnieść morale pracowników.
Udostępnij:

Czytaj dalej

Kontakt
close

Porozmawiajmy osobiście

Skontaktuj się z przedstawicielem Staples, dzwoniąc na numer:

(58) 781 52 00

Możesz również wypełnić poniższy formularz, a wkrótce skontaktuje się z Tobą jeden z naszych przedstawicieli.

Get help PL

Form