Logo Staples

Znaczenie tradycji

Udostępnij:
  • Staples_article

Tradycyjne zagrożenia związane z BHP w miejscu pracy

Miejsca pracy nieustannie ewoluują. Twoja firma mieści się w osobnym pomieszczeniu lub na kilku piętrach? Pracujesz w prywatnym biurze, boksach lub Twoje biuro zaprojektowane jest w koncepcji activity-based working? Zasady BHP mają wpływ na Twoje miejsce pracy w każdej z tych sytuacji. Obecnie trwa ożywiona dyskusja na temat tego, jak technologia wpływa na bezpieczeństwo i higienę pracowników i miejsc pracy. Ułatwia ona nasze życie, czy też nie pozwala „wyłączyć się” po zamknięciu laptopa? Nie należy zapominać, że bardziej tradycyjne formy BHP pozostaną ważne, niezależnie od rozwoju technologicznego. Dopóki korzystamy z krzeseł, biurek i kabli oraz rozlewamy napoje na podłogę, tradycyjne zagrożenia dla bezpieczeństwa i zdrowia nie znikną. Jako właściciel firmy, lider zespołu lub kierownik biura w małej lub średniej firmie musisz zapewnić porady dotyczące możliwych poślizgnięć, potknięć i upadków, na temat ergonomii oraz zapobiegania takim problemom w miejscu pracy.

Zastanówmy się nad rozlewającą się kawą, napojem gazowanym „wybuchającym” podczas odkręcania butelki i dozownikiem mydła, z którego ciągle kapie na podłogę. Te małe sprawy mogą okazać się znaczące dla osoby, która się przez którąś z nich poślizgnie. Przyjrzyjmy się argumentom przemawiającym na korzyść cyfryzacji. Może ona zmniejszyć ilość „papierkowej roboty” oraz liczbę problematycznych systemów zarządzania dokumentami i kartonów grożących wypadkiem na korytarzu, jednak jest to praktycznie niemożliwe, aby wyzwolić się od przewodów i związanych z nimi potknięć. Kable sieciowe, do lamp i ładowania są niebezpieczne, jeśli nie są prawidłowo przechowywane, z dala od przejść. Zastanówmy się też nad tym, ile biur ma składane drabinki, jakże przydatne podczas sięgania na półki, dopisywania informacji na górze tablicy i wieszania zasłużonych nagród za dobrą pracę. Co jest najlepszą opcją, gdy zabraknie niezawodnej drabinki — krzesło obrotowe? Mamy nadzieję, że nie! Poślizgnięcia, potknięcia i upadki są nadal najczęstszymi wypadkami w pracy, jednak łatwo ich uniknąć dzięki odpowiedniemu wyposażeniu i sposobowi myślenia.

Tradycyjne bezpieczeństwo i higiena pracy nie dotyczą tylko złamań i skręceń, ale również napiętych mięśni karku i obolałych nadgarstków. Zapewnienie pracownikom odpowiedniego sprzętu i pokazanie im, jak go używać to najbardziej efektywny sposób na zmniejszenie ryzyka urazów związanych z ergonomią. W przypadku stanowiska pracy każdy ma inne wymagania. Biura różnią się od siebie tak samo, jak pracownicy, co oznacza, że każde stanowisko pracy musi mieć możliwość dostosowania. Od wysokości biurka i krzesła po kąt nachylenia ekranu oraz ułożenie klawiatury i myszy — każdy element należy uwzględniać niezależnie, aby ułatwić efektywną pracę bez urazów. Kluczowe jest również nauczenie pracowników bezpiecznego korzystania ze sprzętu. Zademonstrowanie, jak wyregulować biurko i krzesło oraz kąt siedzenia pozwala im dokonywać własnych zmian.

Idealny kąt, pod którym przedramiona powinny spoczywać na biurku, to 90°. Tej długotrwałej tendencji opierają się osoby, które wolą stać przy biurku. Szaleństwo? Niekoniecznie! Choć może to odzwierciedlać przemyślenia osób uważających, że spędzamy zbyt wiele czasu na siedząco, taka praca nie jest dla każdego. Jeśli biegasz ze spotkania na spotkanie lub jesteś bardzo aktywny podczas przerw obiadowych, siedzenie przy biurku może być ulgą dla nóg i pleców. Jeśli jednak biurko jest dla Ciebie więzieniem, taka zmiana może Ci się spodobać. Pozycja stojąca za biurkiem ma własne wymagania ergonomiczne. Ważne, aby zapewnić, że:

  • monitor znajduje się ok. 60 cm od Twojej twarzy
  • możesz wygodnie patrzeć na ekran wprost lub lekko ku dołowi
  • możesz oprzeć łokcie na biurku pod kątem 90°

Chociaż nie jest to obszerna lista potencjalnych obszarów ryzyka w typowym miejscu pracy, to ważny punkt wyjścia do przeprowadzenia oceny ryzyka. Świadomość trybu codziennej pracy — Twojej i pracowników — może pomóc zmniejszyć ryzyko w miejscu pracy i sprawić, że będzie ono bezpieczne i przyjemne.

Rozwiązania BHP

Więcej informacji

Udostępnij:

Czytaj dalej

Kontakt
close

Porozmawiajmy osobiście

Skontaktuj się z przedstawicielem Staples, dzwoniąc na numer:

(58) 781 52 00

Możesz również wypełnić poniższy formularz, a wkrótce skontaktuje się z Tobą jeden z naszych przedstawicieli.

Get help PL

Form