Logo Staples

Prezenteizm i produktywność

Udostępnij:
  • Staples_article

Proste sposoby na zdrowe i szczęśliwe miejsce pracy

Produktywność. Mówcie, co chcecie, ale to zapewnienie, aby pracownicy byli produktywni, pracowali wydajnie i osiągali odpowiednie wyniki jest głównym celem każdej firmy. Co hamuje produktywność? Choroba. Nie mówmy tu o długoterminowych problemach zdrowotnych, ale niewielkich urazach, które często są ignorowane. Ból pleców, obolały nadgarstek, ból szyi. Problemem w przypadku takich urazów jest to, że po doznaniu ich ludzie nadal przychodzą do pracy. To z kolei wpływa na ich ogólną produktywność i uzyskiwane wyniki. Pracodawcy powinni skupić się na zapobieganiu takim sytuacjom. Jeśli jesteś właścicielem firmy, liderem zespołu lub kierownikiem biura w małej lub średniej firmie, czytaj dalej, aby lepiej zrozumieć niezwykle ważną kwestię zagrożeń fizjologicznych. Dowiesz się też, co możesz zrobić, aby zapobiec ich niepożądanemu wpływowi na pracowników i wyniki finansowe.

Zagrożenia fizjologiczne mają bezpośredni wpływ na samopoczucie fizyczne. W większości przypadków mogą one powodować zaburzenia mięśniowo-szkieletowe — definicja podkreśla urazy i zaburzenia wpływające na ruch ciała (tj. mięśni, ścięgien, więzadeł). Urazy te powstają w wyniku zbyt długiego siedzenia, nieprawidłowej postawy, korzystania z nieergonomicznych klawiatur i podkładek pod mysz. Powodują one takie powikłania jak zespół cieśni nadgarstka, zapalenie ścięgien, zakleszczające zapalenie ścięgna, przemęczenie oczu i problemy z dolną częścią pleców. Wielu pracodawców jest zdziwionych tym, jak łatwo można uniknąć tych urazów. Zapewnienie odpowiedniego oświetlenia w biurze, szkolenie pracowników w zakresie prawidłowej obsługi urządzeń, a nawet automatyzacja powtarzalnych zadań to proste i ekonomiczne sposoby, które pomogą Twoim pracownikom uniknąć tych urazów.

Chociaż ważne jest zapewnienie właściwego wyposażenia i otoczenia, dzięki którym pracownicy mogą wykonywać swoje zadania, wspieranie ich zdrowia fizycznego jest również prostym sposobem zapobiegania urazom. Pewnie przychodzą Ci na myśl drogie karty członkowskie na siłownię i gadżety fitness dla każdego pracownika — nic podobnego! Promowanie ćwiczeń fizycznych w ciągu dnia pracy może być proste:

 

  • Chodzenie po biurze na potrzeby „burzy mózgów”
  • Stanie podczas spotkań w celu zachowania koncentracji
  • Ćwiczenia rozciągające, które można wykonywać przy biurku

Możesz także zachęcać do przerw, dzięki czemu pracownicy mogą opuścić biurko i wypić kawę lub porozmawiać z kolegą. Wyróżnione przykłady pokazują, że to właśnie te drobne rzeczy mają pozytywny wpływ na zdrowie i zadowolenie pracowników.

Brak aktywnego wprowadzania takich zmian w miejscu pracy zwiększa ryzyko długich zwolnień pracowników, co prowadzi do spadku produktywności. Prawdopodobnie gorsze jest, gdy pracownicy nie wykorzystują dość czasu na rekonwalescencję i przedwcześnie wracają do pracy. Co w tym złego? Pracownicy wracający z urazami przyczyniają się do coraz popularniejszego zjawiska, jakim jest „prezenteizm”. Ma to negatywny wpływ na produktywność, ponieważ efekty urazu trwają dłużej, co powoduje zmniejszenie jakości i wydajności pracy.

Zapewnienie, że pracownicy wrócą do formy po urazie lub w ogóle go nie doświadczą, nie jest trudne ani drogie. Wprowadzenie kilku prostych zmian w układzie ergonomicznym biura oraz rutynowych zachowaniach pracowników wyeliminuje zmartwienia o ich zdrowie i kondycję firmy.

Rozwiązania BHP

Więcej informacji

Udostępnij:

Czytaj dalej

Kontakt
close

Porozmawiajmy osobiście

Skontaktuj się z przedstawicielem Staples, dzwoniąc na numer:

(58) 781 52 00

Możesz również wypełnić poniższy formularz, a wkrótce skontaktuje się z Tobą jeden z naszych przedstawicieli.

Get help PL

Form