Logo Staples

Jak stworzyć plan zarządzania ryzykiem

Udostępnij:
Staples_article

Niezależnie od tego, w jakiej branży działasz, jest prawdopodobne, że w przeciągu któregoś roku Twój biznes będzie musiał zmierzyć się szeregiem projektów trwającymi dniami lub miesiącami. Może masz wydajny zespół i cenne zasoby niezbędne do wykonania Twojej pracy, ale jak zapewne już zbyt dobrze to wiesz, sprawy często nie idą zgodnie z planem.

Mimo iż nic nie możesz zrobić, aby uniknąć tych problemów, możesz być jednak przygotowany tak jak to tylko możliwe poprzez stworzenie solidnego planu zarządzania ryzykiem. Wydawać to się może skomplikowaną perspektywa, ale postępując zgodnie z prostym podejściem krok po kroku, będzie to całkiem prosty proces.

1. Wymień zagrożenia
Twój pierwszy krok jest najbardziej istotny – sporządź wyczerpującą listę wszystkich niebezpieczeństw, które mogą wpłynąć lub zagrozić Twojemu projektowi. Dobrym pomysłem jest pogrupować je w kategorie takie jak zasoby ludzkie, koszty i dostawcy zewnętrzni. Nawet najmniejszy szczegół powinien być wzięty pod uwagę, ponieważ szybko jakaś mała kwestia może wkrótce urosnąć do rangi czegoś bardziej poważnego.

2. Oceń zagrożenia pod względem ryzyka
Jak już sporządziłeś wyczerpującą listę zagrożeń w każdym z kluczowych obszarów projektu, nadszedł czas, aby zbadać je bardziej szczegółowo. Jak będziesz to robił, najpierw powinieneś rozważyć prawdopodobieństwo ich pojawienia się oraz potencjalne konsekwencje jakie mogą one mieć. Robiąc tak, możesz przypisać odpowiednie zasoby, aby załagodzić każde poszczególne ryzyko. Ważne jest, aby traktować ten etap jako wspólny, podczas którego zasięgasz porady specjalistów w poszczególnych dziedzinach, ponieważ często mogą oni dodać swój wgląd w sprawę, który w przeciwnym przypadku mógłby zostać pominięty.

3. Opracuj plan działania
Na tym etapie musisz zadecydować o strategii, która będzie mogła być wprowadzona w życie, jeżeli jakieś rozpoznane ryzyko się pojawi. Ponadto, jak już określisz w jaki sposób masz zamiar zająć się zagrożeniem, plan ten powinien również omówić poszczególne obowiązki w Twoim zespole, jak również Twoim zadaniem jest ustanowienie szeregu dyrektyw, do których powinni stosować się wszyscy zaangażowani. Naturalnie, posiadanie specyficznych planów awaryjnych dla wszystkich scenariuszy jest absolutnie niezbędne.

4. Przedstaw swój plan zarządzania ryzykiem
Ostatnim etapem jest przekazanie wszystkich niezbędnych informacji na temat planu zarządzania ryzykiem każdemu, kto jest z nim związany. Nie będą to tylko Twoi bezpośredni podwładni, ale również każdy, kto jest zaangażowany w projekt, w tym klienci, dostawcy i inni uczestnicy. Poprzez podzielenie się faktami, przekazanie indywidualnych obowiązków i zapewnienie innych, że jesteś dobrze przygotowany na wszystkie ewentualności, będziesz miał najlepszą pozycję w momencie, jeżeli jakiekolwiek ryzyko stałoby się rzeczywistością.

Jest taka maksyma, że „brak planu to plan porażki” i niestety okaże się to prawdą, jeżeli nie masz stosownej strategii zarządzania ryzykiem. Naprawdę warto poświęcić czas i zaangażować się w stworzenie jej na początku każdego projektu, jeżeli chcesz wyciągnąć odpowiednie wnioski.

Udostępnij:

Czytaj dalej

Kontakt
close

Porozmawiajmy osobiście

Skontaktuj się z przedstawicielem Staples, dzwoniąc na numer:

(58) 781 52 00

Możesz również wypełnić poniższy formularz, a wkrótce skontaktuje się z Tobą jeden z naszych przedstawicieli.

Get help PL

Form