Logo Staples

10 istotnych rzeczy, o których musisz wiedzieć na temat zarządzania ryzykiem

Udostępnij:
Staples_article

We współczesnym biznesie, organizacje stawiają czoła niebezpieczeństwom dużo bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, co może poważnie zagrozić nie tylko pojedynczym projektom, ale również samej firmie. Nie jest więc zaskoczeniem, że zarządzanie ryzykiem stało się kluczowym celem dla każdej wielkości firmy oraz stanowi rozległy i złożony temat.

Aby uprościć i wyjaśnić to zagadnienie, prezentujemy 10 faktów, o których powinieneś wiedzieć.

1. Kadra kierownicza powinna nadzorować zarządzanie ryzykiem
Ponieważ zarządzenie ryzykiem jest tak kluczowym obszarem, ważne jest, aby kierownictwo wyższego szczebla w każdej organizacji było blisko zaangażowane w jego rozwój i realizację. Tylko w ten sposób jego wartość zostanie w pełni doceniona przez pracowników.

2. Twój dział zarządzania ryzykiem musi posiadać uprawnienia
Idąc rękę w rękę z powyższym punktem, zespół zajmujący się zarządzeniem ryzykiem musi być postrzegany, jako mający władzę, której potrzebuje, aby wprowadzić praktyki unikania ryzyka i być w stanie wkroczyć z autorytetem, kiedy jest to niezbędne.

3. Zagrożenia mogą być też wewnętrzne
Może być kuszące przyjmowanie, że ryzyka pochodzą tylko z zewnątrz Twojej organizacji, ale to nie zawsze tak wygląda. Upewnij się, że jesteś równie czujny zarządzając ryzykiem wewnętrznym.

4. Szukaj danych z zewnątrz w zakresie poradnictwa
Podczas próby oceny ryzyka i znajdowaniu przykładów różnych rodzajów zagrożeń, które mogą mieć miejsce, szukaj danych oraz studium przypadków w źródłach zewnętrznych. Taki wgląd może być nieoceniony.

5. Przystosuj się i bądź elastyczny
Świat, środowisko komercyjne, może zmieniać się szybko, w związku z tym Twoja polityka ryzyka i praktyki powinny być podobnie przystosowane i elastyczne, aby wystarczająco przewidywać, co może być tuż za rogiem.

6. Planowanie przyszłości potrzebuje zarządzania ryzykiem
Jeżeli Twoim celem jest definiowanie celów na przyszłość, wtedy zarządzanie ryzykiem jest ściśle z tym powiązane. Bez tego elementu, mogłoby to oznaczać, że uwaga ulega rozproszeniu, kiedy pojawia się ryzyko i cele nie mogą zostać osiągnięte.

7. Zarządzenie ryzykiem no nasza wspólna sprawa
Jest niezbędne, aby każdy w organizacji rozumiał, czym jest zarządzanie ryzykiem i dlaczego jest ono tak ważne. Muszą oni również rozumieć, że każdy jest odpowiedzialny za bycie czujnym w temacie ryzyka.

8. Im większa organizacja, tym większe jest ryzyko
Istnieje wiele powodów takiej korelacji, nie tylko dlatego, że im większą masz organizację, tym bardziej atrakcyjnym celem możesz być dla osób z zewnątrz. Ponadto, w związku z tym, mogą pojawić się większe wyzwania w zarządzaniu każdym wydziałem jednakowo.

9. Nie każde zagrożenie jest takie samo.
Niektóre zagrożenia są decydujące. To takie, które mogłyby nieodwracalnie zniszczyć organizację. Inne są relatywnie mniejsze. Ważne jest to, aby w trakcie ich sprawdzania, skatalogować je odpowiednio, tak abyś mógł każdemu z nich poświęcić uwagę, której ono wymaga.

10. Klienci i inwestorzy będą się przyglądać Twojemu zarządzaniu ryzykiem.
Zanim inni podejmą z Tobą współpracę, będą chcieli upewnić się, że nie wystawiają się na jakikolwiek rodzaj ryzyka, tak więc najprawdopodobniej będą chcieli pełnego zapewnienia, że tak jest. Jeżeli powodzenie Twojego biznesu zależy od posiadania solidnej strategii zarządzania ryzykiem, naprawdę pomaga to w koncentracji uwagi.

Kluczową kwestią jest to, że każda organizacja z wyraźnym planem zarządzania ryzykiem, nie tylko będzie w mniejszym stopniu wystawiona na ryzyko, ale również może okaże się, jako ta odnosząca większe sukcesy na rynku.

Udostępnij:

Czytaj dalej

Kontakt
close

Porozmawiajmy osobiście

Skontaktuj się z przedstawicielem Staples, dzwoniąc na numer:

(58) 781 52 00

Możesz również wypełnić poniższy formularz, a wkrótce skontaktuje się z Tobą jeden z naszych przedstawicieli.

Get help PL

Form